Ekonomik Belirsizlik Nedeniyle Apple Maliyetleri Düşürecek

Apple,  iPhone 7 ve  iPhone 7 Plus modelleri için bileşen maliyetlerini düşürmeyi planlıyor. %20’lik bir maliyet düşüklüğünü hedefleyen Apple, bunun için Tayvan tedarik zinciri firmalar ile görüşmeye başladı.

Bu yıl bilindiği gibi iPhone satışlarında düşüş yaşanıyor. Bunun nedeni de ekonomik belirsizlikler. Apple, bu bakımndan, yeni iPhone modellerinin de yüksek satış hedefine ulaşamayacağını düşünüyor ve kâr marjını yüksek tutmak amacıyla alternatif çözümler geliştirmek istiyor.

Apple bu bakımdan Tayvanlı firmalarla pazarlığa girişerek tedarik giderlerini düşürmeye çalışıyor. Döküm ortağı TSMC ve kamera modüllerini geliştiren Largan Precision, bu stratejinin dışında kalacak.

Düşen satışları maliyetleri düşürerek dengelemeye çalışacak olan Apple, ayrıca Tayvanlı üreticiler yerine daha ucuza üretim yapan Çinli firmalar ile temasa geçmeyi planlıyor.

Bilindiği gibi bundan önceki iPhone’lar, yeni çıktıkları anda ilk aylarda satış patlaması yapıyordu. Ancak şirket yöneticileri  iPhone 7 ve  iPhone 7 Plus için bu durumun geçerli olamayacağını ve bu yılki siparişlerin %30 oranında düşüşe geçeceğini düşünüyor. Bu düşüşün de ne denli büyük bir düşüş olacağı ortada.

Apple ayrıca maliyetleri düşürme yolunda fabrika çalışanlarının da ücretlerinde düşürmeler yapacak. Zaten işçi maaşlarının düşük olduğu Apple’da, bu durum firma için yeni sıkıntılar yaratabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*