Dünden Bugüne Apple Maskotu

Apple’ın şuan ki maskotu bir ısırık halinde elma. Peki daha önceki maskotlarını hiç gördünüz mü? Görmediyseniz işte şimdi göreceksiniz.

Apple, ilk zamanlarda elmadan uzak bir maskot kullanıyordu. O zamanlar için aslında normal bir maskot. Siyah – beyaz bir halde. Beş kenarlı bir simetriğin üzerine sarmal çizgiler ile Apple Computer yazıyor. Ne kadar anlatsak da canlandırmak kolay olmayacaktır.

Apple’ın ilk maskotu;

İlk maskotunu yukarda gördük. Şuan ki maskottan ne kadar uzak bir konumda değil mi? Peki ne oldu da o şekilden birden ısırıklı bir elma haline geldi? O konuyu da şöyle anlatabiliriz;

Rob ısırığı eklerken şöyle bir düşünce ile ekleme yapmış. Byte kelimesinin ayrı anlamda olan ” bite ” yani ısırık kelimesiyle benzeşmesiyle ilgili.

Yeni maskotta bu düşünülmüş. Gayette iyi olmuş.

İkinci maskot görüntüsü;

Yukarıdaki logoda da gök kuşağı renkleri yer alıyor. Bu logo aslında Apple’a canlılık katmış.

Şimdi ki son haline ise nasıl gelindiğinden bahsedecek olursak, o zaman Mac tasarımı hep ayrı bir yoldan gidiyordu. Değişimler gerçekleşiyordu. Yukarıdaki gök kuşağı şeklinde ki maskot ise Mac’lerin arkasına pek uyumlu olmayacaktı. Bu düşünce ile yola çıkarak Apple, yeni maskotuna grimsi bir renk vermiş. Bu gerçekten de diğerlerine göre daha çekici olmuş.

Gördüğünüz gibi, Apple’ın logosu değişimlere uğramış. En büyük değişim ise ikinci maskotta. Beş köşeli bir kutu halinden elma halini almış.

2 yorum

  1. güzel paylaşım olmuş güzel bilgiler eline sağlık,takipteyim

  2. 2.Hali daha iyiymiş aslında 🙂

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*