Cydia’ya Repo Ekleme Nasıl Yapılır?

iPhone vb. Apple cihazlarının kullanıcı sayısı gün geçtikçe artıyor. Ve aramıza yeni katılan bu kimseler için bazen bu cihazlara has terimler veya yapmak istedikleri şeyleri nasıl yapacaklarını bilmemek çok normal. Çünkü Apple ürünleri gibi yan uygulamaları da diğer marka cihaz ve uygulamalardan farklı ve özgün olduğu için biraz destek almak gerekebilir. İşte biz de tam burada yeni bir konuya daha değinmek istedik.

cydia-logo

Cydia uygulama merkezinin nimetlerinden tam olarak faydalanmak istiyorsanız Repolara yani kaynaklara ihtiyaç duyacaksınız. Kimi zaman bir tweak önerisini alıp da Cydia da aradıklarını bulamayanlar için bu konu bir imdat niteliğindedir. Her Repo’nun kendine has bir adresi ve bu adresin de Cydia’da girmeniz gereken alanı bulunuyor.

Cydia’ya Repo Nasıl eklenir?

  • Cihazımıza Jailbreak yaptıktan sonra Cydia uygulamasını çalıştırıyoruz.
  • Cydia açıldığında ekranın alt kısmında olan “Manage” bölümüne giriyoruz. Buraya girdiğimizde “Source” kısmı gelecek. Source bölümüne girdiğinizde de, Cydia’nızda kayıtlı olan Repoları göreceksiniz. İşte buradan yeni repo adresi ekleyebilirsiniz.
  • Repoları gördüğünüz sayfanın hemen sağ üst kısmında “Edit” linkini göreceksiniz. Buraya tıkladığınızda sol üst kısımda “Add” linki aktif olacak.
  • Add linkine tıkladığınızda yeni repo girmeniz için küçük bir ekran açılacak. Buraya repo adresinizi girerek Cydia’ya tanımlamış olacaksınız.
  • Girdiğiniz repo adresini seçtiğinizde, sistem size seçilen repo adresinde olan uygulamaları göstermeye başlayacak. Bu kısım internetinizin hızına ve kaynak yoğunluğuna bağlı olarak birkaç dakika sürebilir.
  • Repo yüklemesi bittiğinde “Return to Cydia” linkine tıklayabilirsiniz.
  • Bu linke tıkladıktan sonra, eklemiş olduğunuz repo’yu Cydia üzerinden etkin bir şekilde kullanabilir ve dilediğiniz jailbreak uygulamasını bu repolar üzerinden indirebilirsiniz.

Hepsi bu kadar. Bundan sonra da internet üzerinden basit bir araştırma yaparak çeşitli repo adreslerine ulaşabilir ve bu kaynakları Cydia’nıza tanımlayabilirsiniz. Jailbreak dünyasına ve uygulamalarına bu şekilde bir giriş yapmış olabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*