dfu mod

Cihazı DFU Moddan Çıkarma

Eğer iOS cihazınız varsa ve teknolojiyi biraz yakından takip ediyorsanız, DFU, Recovery, Jailbreak gibi tanımları sık sık kullanır ve bu terimlerle iç içe olursunuz.


dfu mod

iOS cihazlarındaki DFU mod ile Recovery mod birbirinden çok farklı modlardır. DFU modun açılımı device firmware update yani cihaz sürüm güncelleme iken Recovery modu kurtarma modudur.

DFU modu genelde cihazımıza güncelleme yaparken karşılaştığımız mod olup cihazımızın ara ara kendini DFU moda aldığı görülebilir. Bunun bir çok sebebi olabilir, hatalı bir işlem yapmış olmanız veyahut sistemin çökmesi bunlara örnek olarak verilebilir.

Cihazınız DFU moduna girdiyse korkacak bir durum söz konusu değil. Cihazımın DFU moda girdiğini nasıl anlarım derseniz, esasında cihazınız açıktır fakat ekran siyahtır ve bir şey görünmez. Cihazı bilgisayara bağladığınızda bağlandığına dair ses gelir, eğer iTunes yüklüyse otomatik olarak kurtarılması için çalışır ve restore ekranı gelir. Bu durumda korkacak bir şey yok, yukarıda da söylediğimiz gibi cihazınızın herhangi bir problemi yok.

DFU moddan çıkarmak istediğiniz cihazınızın, açma kapama tuşu ile birlikte ana ekran tuşuna aynı anda birkaç saniye basarak ekranda elma gelene kadar beklemeniz, cihazınızın DFU moddan çıkmasını sağlayacaktır.

Eğer cihazınızda özel başka bir problem yoksa rahat bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Cihaz kendini DFU moda almaya devam ediyorsa yedekleyerek iTunes üzerinden Restore (geri yükleme) yapmanız en doğru işlem olacaktır.

2 yorum

  1. Telefonunu sarj yapinca dahi DFU modunda yani itunes ve kablo cikiyor ekranda… Itunes restore yap diyor yani kurtar bu telefonu diyorum ve bu iphone icin yazilim cikariliyor tam yukleneceginde iphon araniyor ama bulamiyor diyor… Ne yapabilirim lutfen acil yardim iphone 5

  2. Teşekkürler baya faydalı oldu bunları bilmiyordum yeni aldım iphone

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*