Bulut Depolamada Apple ile Google Antlaşması

Tüketici elektroniği alanında dünyanın en iyi bilinen markaları arasında üst sıralarda yerini koruyan Apple’ın bulut depolama sistemleri anlamında yeni bir planı ortaya çıktı. Teknoloji kulislerine göre  Apple’ın bulut depolama konusunda Google ile anlaşması öngörülüyor. Bunun sonucunda da Apple’ın bulut depolama hizmeti olan iCloud uygulaması Google’a ait bulut depolama merkezi olan Google Cloud Platform üzerine taşınarak veriler burada depolanacak.

Apple-ile-Google-Antlasmasi

İki teknoloji devi arasında yapılması öngörülen bu antlaşma birçok teknoloji yöneticileri arasında olağan karşılanıyor. Çünkü Google Cloud Platform zaten şu anda da birçok firmaya hizmet veren öncü bir bulut depolama hizmeti. ,

Özellikle Google’ın son yıllardaki bulut depolama konusundaki atılımları sayesinde birçok firma Google Cloud Platform’u tercih etmeye başladı. Bunlardan biri de oldukça iyi bilinen ünlü müzik uygulaması Spotify. Spotify bundan sonra Google Cloud Platform’u kullanacağını geçtiğimiz günlerde açıklamıştı.

apple-icloud-uygulamasi

Google Cloud Platform’un birçok firma tarafından seçilme nedeni olarak Google’ın daha önceden bulut sistemlerine yönelmesi ve alt yapısında yaptığı iyileştirmeler ve yenilemeler görülüyor. Her ne kadar birbirleri arasında ciddi bir rekabet olan Apple ile Google’ın daha önceden birbirlerinin uygulama ve hizmetlerinden yararlandığı da görülmemiş bir durum değil.

Apple’ın iCloud uygulaması 2011 yılından beri hizmet veren bir özellik olup Apple kullanıcılarının yaygın olarak kullandığı bir bulut depolama uygulamasıdır. Günümüzde yaklaşık olarak 800 milyon kullanıcının iCloud hizmetinden yararlandığı düşünülüyor.

Kullanıcı sayısındaki bu fazlalığın Apple’ın iOS işletim sistemi dışında Microsoft firmasının Windows işletim sisteminde de iCloud’un kullanılmaya başlaması olduğu düşünülse de Apple kullanıcılarının bu uygulamayı daha çok tercih ettiği bir gerçek.

Applein-iCloud-uygulamasi

iCloud uygulaması ile fotoğraf, belge ve uygulamalarla ilgili ayarların yedeklenebilmesinin yanı sıra kayıp ya da çalıntı durumunda verilerin kaybolması da yine bu uygulama sayesinde önlenebiliyor. iCloud hizmeti günümüzde Amazon Web Services sunucuları üzerinden hizmet verirken eğer Apple ile Google arasında antlaşma gerçekleşirse veriler artık Google Cloud Platform üzerinde depolanmaya başlayacak. Merak edilen bir başka konu da bu hizmet için Google’ın Apple’dan ne kadar para talep edeceği. Şu an ki öngörülere göre bu antlaşma Apple’a yaklaşık olarak 500 milyon dolara mal olabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*