Artık Japonlarda Applecı!

Apple, Japonya da iPhone ile %26,6’lık pazar payına erişmişti. Bir numaralı cep telefonu şirketi olarak Japonya’da da Apple seçilmişti. Şimdide Japonların gözünde en güvenilir marka oldu. Artık Japonlarda sadece Apple diyor. Apple bu başarısıyla ABD’den sonra Japonya da da lider oldu.

iPhone ile eriştiği %26.6’lık pazar payı ile geçtiğimiz yılın son çeyreği itibarı ile Japonya pazarının bir numaralı cep telefonu üreticisi (sadece akıllı telefon değil, tüm cep telefonu pazarından bahsediyoruz) ünvanının sahibi olan Apple, şimdi de Amerika’da olduğu gibi Japonya’da da tüketicilerin gözünden en güvenilir marka olma başarısına imza attı.

Nikkei BP tarafından düzenlenen ve 18 yaş üzeri 52,000 kişi ile yapılan marka güvenilirliği anketinin sonuçlarına göre, Japonya halkının pek çok farklı sektörden seçilen 1,000 marka içerisinde en çok güvenini kazanan isim Apple oldu.

Dahası Apple son kullanıcı gözünde edindiği bu önemli başarının bir benzerini de iş dünyasında kazandı. Şöyle ki, Japon iş adamları arasında toplam 500 marka baz alınarak yapılan diğer bir marka güvenilirliği çalışmasında da Toyota’nın hemen gerisinde ikinci sırada gelmeyi başardı.

Apple’ın Japonya’daki bu başarısının altını gerçekten de kalın harflerle çizmek gerekiyor. Çünkü Amerika’da uzun bir süreden beri kazandığı pek çok birincilik ödülünden çok daha anlamlı bir ödül bu. Ne de olsa Japonya halkı, ankete dahil edilen pek çok Amerikan markasını -ki bunların arasında Xbox da var- sınıfta bırakmasına karşın, Apple’ı birincilik ve ikincilik koltuğuna oturtmuş.

Bu arada Apple’ın geçtiğimiz yıl aynı raporun 11. sırasında yer aldığını da not olarak düşelim.

Yazının bir bölümü pclabs.com.tr’den alıntıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*