Apple’ın Yeni Robotu Liam

Teknoloji devi Apple,  geçtiğimiz günlerde Liam adını verdiği geri dönüşüm robotunu “Liam – Bir İnovasyon Öyküsü” adlı videoyla gözler önüne serdi. Pazarlama konusundaki başarısıyla adından söz ettiren ABD menşeili teknoloji üreticisi, araştırma geliştirme ve inovasyon konularındaki devrim niteliğindeki uygulamalarıyla da ön plana çıkıyor. Dünyanın en çok satılan telefon markası arasında yer alan iPhone’ların ömürleri dolduğunda bu robot ile geri dönüşüme kazandırılması, gerçekten bir araştırma geliştirme harikası.

AppleLiam-1

Apple’ın resmi video kanalı tarafından yayınlanan videoda sadece tasarlanmış bir robot tanıtımı yok. Firma aynı zamanda Liam ile eskimiş, çalışmayan veya kullanılamaz hâle gelmiş iPhone modellerinin nasıl geri dönüşüme kazandırıldığını gösteriyor. İşleviyle olduğu kadar 29 özgün hareketi ile performansıyla da göz kamaştıran Liam ile yılda 1 milyon 200 bin adet iPhone tamamen parçalarına ayrılarak tekrar kullanıma hazır duruma geliyor. Kaynak ve sermaye israfının son derece yoğun yaşandığı günümüzde böylesi bir çalışmanın sadece sermaye tasarrufu ile açıklanması güç. Teknolojideki ilerlemesiyle rakiplerine de gözdağı veren dünya devi bu şekilde prestijini de arttırmış oluyor. Bir nevi sosyal sorumluluk kampanyası da olan bu atılımın ayrıca bir pazarlama stratejisi olduğunu anlamak için kâhin olmaya gerek yok. Zaten Apple da yeni robotunu küresel iklim değişikliği ve çevre kirliliğiyle savaşta önemli bir araç olarak tanımlıyor. Geçtiğimiz günlerde iPhone SE’nin tanıtımını yapan dünya devi, harika geri dönüş robotu ile rakiplerine bir gol daha atıyor.

Çalışırken üstündeki kameralardan yararlanan Liam, parçalara ayrılacak olan iPhone’un modelini belirledikten sonra uygulayacağı işlemi programına alıyor. Apple tarafından yayımlanan videoda rahatlıkla görülebileceği gibi, tüm parçalar robot tarafından incelikle ayrıştırılarak kullanıma uygun olanları yeniden hayata kazandırılıyor. Anlaşılıyor ki Su damladığı için veya küçük bir hasar için servise götürülen bir iPhone, çöpe atılmak yerine Liam’a sevk edilerek kurtarılabilir ve işler durumdaki parçalarıyla geri dönüşüm kazanıyor. Bu yolla sermaye tasarrufu sağlayan Apple, teknolojik araştırmalarıyla rakiplerine gözdağı vermekle de kalmayıp çevre bilinciyle sosyal sorumlulukta da adından söz ettiriyor. Rakip markalardan benzer çalışmalar gündeme gelecek mi, önümüzdeki günler gösterecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*