Apple’in Güncelleme Sonrası Gelen Yeni Sorunu; Ahizede Ses Gelmeme Sorunu

Milyonlarca kullanıcıya sahip olan ve gerek dünya da gerekse ülkemizde birçok kullanıcıya sahip olan Apple yeni yayınladığı güncelleme ile birlikte yepyeni bir sorunla karşı karşıya kaldı. Apple İOS 9.3’ ü yayınladıktan sonra birçok İphone kullanıcısı cihazının desteklediği bu yeni güncellemeyi yaparak Apple’ ın sağladığı yeniliklerden yararlanmak istedi. Fakat güncelleme yaptıktan sonra telefon görüşmesi yapan kullanıcılar kısa bir süre içerisinde telefon görüşmesi yaptığı sırada ahizeden ses gelmediğini fakat konuşmayı hoparlör moduna aldığında ses geldiğinin farkını varmıştır.

ios-93-uygulamasi

Bu durum Apple’ ın son güncellemesi olan IOS 9.3 güncellemesinden sonra gerçekleşmesi akıllara bunun güncelleme kaynaklı bir sorun olabileceği ihtimalini getirdi. Bu ahizeden ses gelmeme sorunu hakkında internette yayınlanmış her hangi resmi bir bilgiye rastlanmamaktadır. Bu konu sadece bazı forum sitelerinde I phone kullanıcıları arasında gerçekleştirilmiş bir forum sohbeti olarak durmaktadır. Ama bu durumdan mağduriyeti olan kullanıcılar bu konu hakkındaki geri bildirimlerini yetkili Apple merkezlerine ve internet üzerinden Apple yetkililerine ulaştıra uğraşısı içersindedir.

apple-ahize-sorunu

Fakat bu ahizeden ses gelmeme sorununu I phone kullanıcıları eski bir güncelleme olan IOS 8.3 güncellemesinde karşılaşmışlardır. Fakat bunun çözüm yolunu kullanıcılar şu şekilde bulmayı başarmışlar ve bu problemi bir sorun olarak ortadan kaldırıp tekrardan sorunsuz bir şekilde I phone larını kullanmaya devam etmişlerdir : “ telefonunuzun ayarlar bölümüne gidip oradan genel sekmesini açıp erişilebilirlik sekmesini açtığınızda telefon gürültüsünü gider seçeneğine tıklayarak sorunu gidermiş olursunuz. “

ios-93-yeni-guncelleme

Bu yöntem ile sadece size gelen sesi biraz daha yükseltmiş olursunuz ki bu yaşadığınız problemi giderebilir. Eğer bu durumda hala giderilmemişse yaşadığınız problemi gidermek : “ yine telefonunuzun ayarlar bölümüne gidip genel sekmesinden erişilebilirlik sekmesini açarak orada bulunan işitme cihazları bölümüne gidip oradan işitme cihazları modu aç yaparak “ bu sorunu giderebilme ihtimaliniz ve olanağınız mevcuttur. Ayrıca eğer cihazı yeni almışsanız ve üzerinde herhangi bir jelâtinimsi madde ya da üçüncü bir telefona ait olmayan widget, koruyucu bir madde falan varsa bunları söküp atmanız tavsiye edilir. Çünkü bunlar telefon ekranı için değil hoparlörün korunması içindir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*