Apple’ın Geliştirdiği Uygulama Sayesinde Artık iPhone Hırsızlıkları Bitebilir

iPhone hırsızlarına karşı önlem almaya çalışan Apple, yeni bir patent girişiminde bulunarak parmak izi üzerinden hırsızları ters köşeye yatıracak.

Apple, yeni bir açıklama yaparak kullanıcılarının güvenliğini maksimum seviyede tutmaya çalıştığını ve yeni bir patent başvurusunda bulunduğunu belirtti. Yapılan patent başvurusunda dikkat çekici bir detay var. Bu da iPhone hırsızlarına karşı getirilen bir önlem olacak gibi.

Bilindiği gibi iPhone’lardaki parmak izi okuyucu teknolojisi sayesinde istenmeyen kişilerin telefonlara erişimi engelleniyordu. Yapılacak yenilik sayesinde ise artık istenmeyen kişiler gizlice telefona dokunmaya çalıştıkları anda parmak izleri anında Apple sunucularına gönderilecek. Bu sayede telefonların çalınma ihtimalinde, çalınma esnasında son olarak kimlerin telefona dokunduğu bilgisine erişilebilecek. Bu yeni sistemin iPhone hırsızlıklarında ciddi bir azalma yaratacağı düşünülüyor. Çünkü hem hırsızlar telefonları kullanamayacak hem de parmak izlerini Apple’a teslim etmiş olacaklar ve yakalanmaları kolay olacak. Emniyet birimleri Apple ile birlikte çalışarak vatandaşların olası suç duyurusu sonrasında anında Apple’la iletişime geçerek hırsızı yakalamaya çalışacak.

Apple’ın bu yeni projesi Apple kullanıcıları tarafından övgüyle söz ediliyor ve güvenlik önlemi alma anlamında ciddi bir atılım olarak görülüyor. Apple’ın, iPhone’ların ardından iPad’ler için de benzer bir uygulamaya gideceği tahmin ediliyor. Ama bunun tarihi ise belli değil.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*