Apple’dan Uygulama İçi Satın Almalara Bir Tedbir

AppStore üzerindeki bazı uygulamalar ilk satın alma dışında uygulama içerisinde de satın almalar isteyebiliyor. Özellikle oyunlarda oyun içi geliştirmeler ve haklar için satın almalar yapılabiliyor. Apple bu nedenle kullanıcılar ile bazen sıkıntılar yaşayabiliyor. Geçtiğimiz günlerde İngiltere’de bir çocuk bu tarz satın almalar ile 980 poundluk bir alışveriş gerçekleştirmişti. Apple bu tür sıkıntıların yaşanmaması için önlem almaya karar verdi.

AppStore üzerinde artık indirdiğiniz ücretli yada ücretsiz uygulamanın ayrıntılı seçenekleri içerisinde uygulama içi satın alma olup olmadığı belirtilecek. Apple geç de olsa bu tarz bir önlem alma yoluna nihayet gitti. Amaç kullanıcıların bilinçsiz olarak yaptığı bu tarz harcamaların önüne geçebilmek.

itunes uygulamaları geri yükleme

Aslında bu tarz sıkıntılar için çözüm olarak 5$’a kadar olan satın alma işlemleri iTunes Hediye Kartı olarak kullanıcıya iade ediliyordu. 30$’ın üzerindeki alışverişlerde ise nakit olarak geri ödeme yapmak durumunda kalan Apple bu harcamaların önüne geçmek istiyor. Amaç kullanıcıları bilinçlendirmek uygulamaları alırken. Fakat ne kadar başarılı olacağını zaman içerisinde göreceğiz. Kullanıcılar dikkatli olmazlarsa sanırım tekrar aynı tarz harcamalarla karşı karşıya kalabilirler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*