Apple’dan Tuşsuz Klavye

Teknoloji hız kesmeden gelişmeye devam ediyor. Rekabetin hızla arttığı bilgisayar dünyasında, sadece en iyi performanslı bilgisayarı üretmek yeterli değil artık, performansın yanında tasarım ve incelik hem üreticiler hem de tüketiciler için ön planda tutuluyor.

Teknolojinin dev ismi Apple, nasıl yapıyor bilinmez ama yılda birkaç ürün çıkarmasına rağmen satışlarda rakiplerine göre fark atıyor. Özellikle mobil telefonlarda, İphone ile yakaladığı başarıyı, bilgisayar alanında da yakalamayı planlayan ABD meşeli Apple, bu rekabetçi ortamda tasarladığı notebooklarda da rakiplerine göre bir adım önde ilerliyor.

Applein-Macbook-serisi

Apple tutkunlarının yorumlarına göre; Apple, kullanmaya başlanıldıktan sonra başka marka kullanılamayacak kadar bağımlılık yapan, son zamanlarda yarattığı tasarımlarıyla ve yüksek performanslı ürünleriyle insanı aklını başından aldığı mükemmel bir firma.

Apple’ın üretmiş olduğu Macbook serisi ,ince ve zarif görünümüyle hayranlık uyandırıyor. Apple geçen günlerde Macbook serisi için patentini aldığı, tuşsuz klavyenin tanıtımını gerçekleştirdi. Buna göre yeni üretilecek notebookta, tuşu olmayan, dokunmatik klavye yer alacak.

Touchpad alanı genişletilecek ve böylece parmak hareketlerini algılayacak dokunmatik bir zemin olacak. Tuşsuz klavye bu özelliği sayesinde daha az yer tutarak, notebook’un daha ince olmasına olanak sağlayacak. Tüm bunların yanısıra klavyenin tuş takımlarının temizlik derdide son bulacak, daha hijyenik bir görüntü sağlanacak, ayrıca klavyelerdeki arızalar ve tuş kopmalarıylada tüketici vedalaşmış olacak.

Tuşsuz klavyenin bir başka özelliği ise, kullanıcının klavyeyi kişiselleştime özelliği olacak. Numeric tuş takımı, touchpadin herhangi bir alanına yerleştirilebilinecek. Peki tuşların hangisi olduğunu nasıl anlayacağız diye merak ediyorsanız, alttan aydınlatma sayesinde bunada çözüm bulunmuş durumda.

Appledan-Tussuz-Klavye

Apple’ın tüm bu yenilikleri sevindirici olsada, henüz sadece patent alınmış durumda. Tuşsuz klavyenin ürüne dönüşüp dönüşmeyeceği henüz belli değil, dönüşse bile bunun çok uzun yıllar süreceği kesin. Ürün eğer çıkarsa ülkemizde de açılan AppleStore’ları yoğun günlerin bekleyeceği kesin.

Apple’ı sadece ürünleri ile değil, pazarlama stratejileri açısındanda tebrik etmek gerekiyor. İphone’lar şu an piyasadaki en kaliteli telefon, macbooklar teknolojinin çok ilerisinde, tabletlerinin rakibi yok. Her çeyrekte rekorlar kıran, milyon dolarlık bu şirketin rakibi olmak çok korkutucu olsa gerek.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*