Apple’dan Küfürlere Sansür

Apple ilginç fakat faydalı bir patent başvurusuna daha imza attı! Ses dosyalarındaki küfürlere ilginç bir çözüm önerisi sunuldu! Son zamanların en gözde teknoloji şirketlerinden birisi olan Apple’dan, namına yakışır bir patent haberi daha! Neredeyse her gün yeni bir kolaylıkla ve yeni bir çözümle karşımıza çıkan Apple bu kez de rahatsız edici argo kelimeler ve küfürler için kolları sıvadı. Her geçen gün biraz daha büyüyen ve genişleyen Apple firmasının yenilikleri bitmek bilmiyor. Henüz ne zaman piyasaya sürüleceğini bilmediğimiz yeni bir program da şuan yapım aşamasında. Telefon görüşmelerinde ve mesajlarda henüz böyle bir sansür teknoloji gelişmemişte olsa artık dijital ortamda oynatılan tüm ses dosyalarında, küfürler otomatik olarak ‘bip’lenecek.

otomatik-sansur

Sunulan patent dosyasına göre; artık dijital ortamda oynatılan ses dosyalarında istenmeyen rahatsız edici argo kelimeler ve küfürler otomatik olarak ‘bip’lenecek. Bahsi geçen sistemin, küfürler için bulduğu çözümü ve bu çözümün çalışma şekliyse oldukça basit. Öncelikle kullanıcı ya da üretici, bahsi geçen programın veri tabanına istenmeyen kelimeleri ekleyecek. Program, dijital ortamda oynatılan tüm dosyalara detaylı taramasını yapıp, veri tabanındaki istenmeyen kelimelerle ses dosyalarını karşılaştıracak. Program, şayet varsa da istenmeyen kelimeler yerine, arka fondaki müziği de bozmayacak şekilde bir bip sesi ya da bir sessizlik ekleyecek.

apple-dan-kufre-ozel-sansur-gelecek

Yalnızca müzik dosyalarını değil; ses kayıtları, sesli kitaplar gibi dijital ortamda işitmeye yönelik her sesi tarayabilen bu sistem sayesinde artık küfürler otomatik olarak ‘bip’lenecek. Piyasaya sürüldükten sonra “Paralı mı, yoksa ücretsiz mi?”, “Paralıysa fiyatı ne kadar?” gibi soruların ne yazık ki şimdilik bir cevabı olmasa da ilerleyen günlerde Apple mutlaka bilgi verecektir. Patent olarak sunulan dosya adı: “Management, Replacement and Removal of Explicit Lyrics During Audio Playback” olan bu sistemin ne zaman piyasaya sürüleceği henüz sadece bir muamma. Diğer teknoloji firmalarının konuyla ilişkin herhangi bir açıklaması ve icraatı bulunmaması, Apple’ın işini oldukça kolaylaştırıyor ve bu tarz ilginç fakat faydalı girişimlerde bu şirketi bu konuda daha da hırslandırıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*