Apple’dan Düşük İşlemci

Teknoloji devi Apple şaşırtıcı bir ürün lansmanını geçenlerde gerçekleştirirken yeni tanıtılan ürünün işlemcisinin diğer modellere göre daha yavaş olduğuna yönelik bilgiler de gelmeye başladı. Tablet konusunu kişisel bilgisayar kullanımının ötesine taşıyacağını açıklayan Apple bu ürün alanında her geçen gün yeni ürünler ve yeni özellikler tanıtıyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen tanıtımda yeni ürün olarak yine bir tableti duyuran Apple artık hedefine ulaşmış gibi görünüyor. Birçok kişinin tablet deyince aklına gelen iPad modeli ile Apple gönüllerde taht kurarken yeni çıkardığı ve tanıtımını özel bir etkinlikle yaptığı modeli iPad Pro 9.7’nin teknik özellikleri bakımından diğer modellerine kıyasla biraz daha düşük olduğu göz çarptı. Diğer modellerine göre daha küçük olan yeni iPad Pro rahat taşınması ve kolay kullanımı için bu şekilde tasarlandığı düşünülüyor.

apple-a9x

Ekranı küçük olmasının yanı sıra işlemcisinin de yavaş olduğu ortaya çıkan yeni iPad Pro’nun geçen yıl duyurulan ve abisi olarak bilinen 12.9 inç ekranıyla oldukça büyük olan iPad Pro’nun miniği şeklinde yorumlanıyor. Ancak işlemcisinde hız düşüklüğünün olması miniğinden ziyade acaba düşük modeli mi sorularını da akla getirdi. Apple iPad Pro 9.7 ilk öngörülere göre aslında iPad Air 3 olarak piyasaya sunulacaktı fakat tüketicilerini şaşırtmayı çok seven Apple ürünü iPad Pro olarak duyurdu. Yeni iPad Pro’nun işlemcisinin yavaş olduğu dedikoduları bir yana ürün satışa çıkmadığı için bu yavaşlığın ne miktarda olabileceği de şu an şüpheli bir durumda.

apple-logo

İşlemci frekansının hesaplanamaması işleri zorlaştırırken Apple tarafından yapılan açıklamalara göre iPad Pro’da Apple A9X yongası yer alıyor. A7 yongası ile yapılan kıyaslamalar sonucu bu yongada birtakım yavaşlamaların olduğu belirtilmişti. Bu nedenle yeni iPad Pro’da da bu tür bir hız farkının olabileceği söyleniyor. Her ne kadar hız farkının olduğu konuşulsa da yeni bir yonga olan A9X eski modellere göre grafik anlamında beş kattan fazla, işlem gücü anlamında da iki buçuk kat daha fazla güce sahip ancak yapılan kıyaslamalarda işlemci açısından 2.4, grafik açısından da 4.3 katlık bir farkın olduğu belirtiliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*