apple china, apple çin

Apple’dan Çin’e Özür

Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin, elektronik cihazlarla yaşadığımız problemler hiç bitmeyecek gibi görünüyor. Keza cep telefonu ve bilgisayar devi Cupertino firması Apple’dan Çin’e yapılan özür açıklaması bunun en büyük göstergesi.

apple china, apple çin

Apple CEO’su Tim Cook tarafından, iPhone ile ilgili satış sonrası birçok kullanıcının problemler yaşamasının ardından Çinli kullanıcılara özür açıklaması yapıldı. Tim Cook tarafından Apple’ın Çince internet sitesinde yapılan açıklamada, yaşanan problemlerin ardından Çin’de yaşayan müşterilere yönelik satış sonrası hizmetlerde iyileştirmeye yönelik gelişmeler yaşanacağı kaydedildi.

Yapılan açıklamada, satış sonrası hizmetin standartlara uygun hale getirileceği, Çin’de genel olarak uygulanan tamirat, değiştirme ve iade kurallarına riayet edileceği bilgisi yer aldı. Bilindiği üzere Çin, Apple’ın en büyük pazarları listesinde nüfusu dolayısıyla ikinci sırada yer alıyor. Hâtta, önceki yıla oranla Çin’deki satışlar geçtiğimiz yıl %10 oranında artış göstermişti ve 23.8 milyon dolara ulaşmıştı ki bu da Apple’ın toplam cirosunun %15’ine tekabül ediyor.

Pekin, Şanghay ve Hong Kong’da üçer tane, Şıncın ve Çıngdu’da ise birer tane olmak üzere toplam 11 adet Apple Store mağazasının bulunduğu Çin’e geçtiğimiz Ocak ayında bir ziyaret gerçekleştiren Cook, Çin’i, gelecekte Apple’ın en büyük pazarı olarak öngördüklerini belirtmişti.

Öte yandan, Çinli Ağ Teknolojileri şirketi olan ShangayCıcın firması, Siri’nin bir tür ”anlık mesajlaşma robot sistemi olduğunu öne sürerek Cupertino firmasına dava açmıştı. Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıl Apple, iPad markası yüzünden Proview firmasıyla davalık olmuş, uyuşmazlığı çözebilmek adına Çinlilere 60 milyon dolar ödemek zorunda kalmıştı.

Görünen o ki Apple Çinli firmalar ve kullanıcılarla daha fazla sorun yaşamamak adına özür dilemekten ve yatırım ve yaptırımlarını kullanmaktan çekinmeyecek.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*