Apple’da Türk Yönetici!

Yüksek lisans için gittiği Hawaii’de muz ticaretiyle iş hayatına başlayan, Apple’da 11 yıl yöneticilik yapan Ferhan  Cook, ‘sosyal girişimciliğin aracı’ dediği Dijital İpekyolu için Türkiye’ye geldi. Cook, modem projesiyle Steve Jobs’a kendini kabul ettirmiş.

İş dünyasına 1970’li yılların sonunda Hawaii’de muz ticareti ile adım atan ve ardından Apple’de 11 yıl üst düzey yöneticilik yapan Ferhan Cook, “Dijital İpekyolu” için İstanbul’a geldi. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra yüksek lisans için yurtdışına giden Cook, “Hem master hem de tatil için Hawaii’yi seçmiştim. Orada şimdiki Dole Foods adıyla muz ticareti yapan Hawaii merkezli Castle & Cooke’ta çalıştım. Eşimle de o yıllarda Hawaii’de tanışıp evlendik” diyor.

APPLE’DA YÖNETİCİLİK
Cook, 1983’te Apple’da modemlerden sorumlu ürün yöneticisi olduğunu ve Mac’ler ile IBM’ler arasında iletişim kuran modem projesini yürüttüğünü kaydetti. Cook, “Apple’daki şirketiçi toplantılarımızda, Steve Jobs, ‘Ne gerek var böyle bir projeye’ diye çok karşı çıktı ama sonuçta o da ikna oldu ve bu işi yaptık. Ve ardından 1987’den 1994 yılına kadar Apple’ın Multimedya bölümünde interaktif eğitim içerikleri alanında yöneticilik yaptım” dedi.

ENGELLİ KLAVYESİ FARK ETTİRDİ
Cook, Apple’a yakınlaşabilmek amacıyla 1982’de Apple 2’lere yönelik engelliler için ayrılabilir klavye geliştirdiğini, popüler olunca Apple’a adım attığını söyledi.

İPEKYOLU İLE ‘SOSYAL GİRİŞİMCİ’ ARTACAK
Kurucusu olduğu Londra merkezli dijital danışmanlık şirketi Any Screen Productions ile yarın İstanbul Feriye Oditoryumu’nda “TEDx Dijital İpekyolu” etkinliği düzenleyecek olan Ferhan Cook, eski İpekyolu’nun da insanların
sosyalleşmesini sağladığına değinerek, “Amacımız teknoloji bazlı sosyal girişimciliğin büyütülmesi. Doğu ve Batı’daki teknoloji girişimcilerini buluşturup o eski İpekyolu üzerindeki ticaretin kablolar üzerinde yeniden güvenilir bir şekilde
gelişmesine katkıda bulunmak” diye konuştu.

Kaynak:haberturk

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*