Apple’da Son Durum!

Apple’ın dünya üzerinde bir çok şirketin geleceğini köreltecek kadar çok satış yapması, öncelikle Apple ailesini gururlandırıyor. Aldıkları ürünlerin dünya üzerinde bu kadar kullanılması konusunda mutlu olan tüketiciler ise satışlardan gayet memnun.

Apple’ın birinci çeyrek için mali raporu açıklandı. Sağlanan bilgilere göre yaklaşık olarak 47.8 milyon iPhone ve 22.9 milyon civarında iPad sattıkları ortaya çıktı. Satışlardan çıkan rakamlara göre ise ilk çeyrekte yapılan kar 13.1 milyar dolar civarı iken, 54.1 milyar dolar kadar da gelir elde edildiği açık ve net.

iphone

Apple’ın satışlardan önceki tahmini 54.88 milyar dolar civarında olmasına karşın hedefini tutturamayan Apple yetkilileri satışlardan memnun. Satışların 54 milyar dolar civarına çıkması piyasa da hala başı çektiklerinin göstergesi niteliğini taşıdığını düşünüyorlar. Geçtiğimiz seneye göre biraz düşüş yaşayan Apple, 2012 yılında 46.33 milyar dolar gelir ede etmişti. 37 milyon iPhone ve 15 milyon kadar iPad satan Apple şirketi gücünü geçtiğimiz sene olduğu gibi bu senede satışlarıyla kanıtlamayı başardı.  Geçen seneye göre düşen kara göre bu senenin ilk çeyreği Apple yetkilelerini telaşlandırmıyor.

Özellikler satış rakamlarının gelişme gösterdiği ülke Çin. Çin’de önemli bir gelişme kaydeden Amerika Birleşik Devletlerinin teknoloji devi Apple, Çin üzerinde de bir pazar alanını oluşturmayı başarabildi. Çin’de geçen seneye göre bu sene iPhone satışları 2 kat kadar artmış durumda. Mac satışlarında tahmini tutturamayan Apple yaklaşık olarak 4.1 milyon Mac sattı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*