Apple’a Karşı Olanlar Sahneye Çıktı!

Apple‘ın Yeni iPad tanıtacağı büyük bir kısmı heyecanlandırmıştı. Tabi herkes bu olaya olumlu bakmadı, bu olay başka insanlar için farklı algılandı. Ve Apple karşıtları sahneye çıktı.

Yeni iPad’ın tanıtıldığı günden bir süre sonra satışa çıktı. Çıktığı gün Georgetown, New York ve San Francisco eyaletlerindeki Apple mağazalarındaki olaylar medyada pek yer bulmadı, pek meydana getirilmedi. Aslında bu olayın tek bir sebebi vardı.Oda şuydu, ” Apple çalışanlarının çektiği çile ve buna bir çare bulunması.” Geçtiğimiz yıllarda da  Foxconn ve Pegatron çalışanlarında çektiği çileler meydana gelmişti. Bazı kişilere göre de, Apple çalışanları konusunda bir çözüm üretmez ise boykotun devam etmesi yönünde.

Yapılan eylem, iki büyük site ile desteklendi. Eylemciler Apple’ın çalışanlara daha bir ortam sağlaması istendi. Bu eyleme katılanlardan imza aldılar. Bu imzalar 250.000 adet toplandı. Georgetown mağazasında ise, ” 250.000’den fazla kullanıcıdan Apple’a: Farklı düşün, etik düşünyazısıyla bir pankart açıldı.

Apple’ın CNN’e verdiği konuşmada ise; “Tedarikçilerimize çalışma koşulları ve çalışanlara davranış konusunda yapmaları gerekenleri net bir şekilde söylüyoruz; biz de bu konu hakkında fazlasıyla çalışıyoruz. Eğer tedarikçilerimiz bizimle çalışmaya devam etmek istiyorlarsa, en kısa zamanda tavırlarını değiştirmeleri gerekiyor. ” Tim Cook ise bu konu hakkında, daha hummalı bir çalışma yaptıklarını belirtmişti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*