Apple Pişman Oldu!

Apple şirketinin yaklaşık 3 ay önce iOS 6 işletim sistemiyle birlikte iPad ve iPhonelar’dan Google Maps uygulamasını kaldırmıştı. Ancak şu günlerde Google Maps tekrar AppStore’da yer alıyor. Apple uygulamayı 3 ay önce kaldırdı ancak şimdi pişman olmuş olabilir mi diye geçmiyor da değil herkesin aklından.

Apple’ın Google Maps, Youtube vs. gibi Google şirketine ait uygulamaları AppStore’dan kaldırmıştı. Ancak bu uygulamaların kaldırılmasından uygulamaları kullanmak isteyen iPhone ve iPad sahipler hiçte memnun kalmamıştı.  AppStore’da bu uygulamaları görmek isteyen tüketici Twitter, Facebook vs gibi sosyal ortamlardan Apple yetkililerine seslerini duyurmaya çalışmış, şikayetlerini sert bir dille iletmeye çalışmıştı. Hatta uygulamaların kaldırılması bazı kullanıcılarda iOS 6 sürümü yerine bir başka eski sürüm kullanma gereksinimi bile uyandırdı.

14_45_28_859_file

Google uygulamalarının kullanıcıları olup aynı zamanda iPhone veya iPad sahibi olan insanların yoğun isteğinden dolayı açıklama ile birlikte Google Maps, Youtube vs gibi Google ürünlerinin tekrar AppStore’a koyulduğunu açıkladı. AppStore’a koyulan Google Maps ve Youtube uygulamaları koyulduğu saatten itibaren en kısa zamanda en çok indirilen 2 uygulama olarak belirlendi. Yaklaşık 3 ay uygulamalardan maruz kalan iPhone ve iPad kullanıcıları uygulamaların koyulması ile birlikte AppStore’a yüklenerek uygulamaları indirmeye başladılar. Saatler içerisinde milyonlarca kişi tarafından indirilen uygulamalardan özellikle Google Maps’te yapılmış gelişmeler için bir çok tebrik mesajları atıldı. Apple tarafından kaldırılan ancak koyulduğu andan itibaren milyonlarca insanın indirdiği uygulamalar AppStore’da vazgeçilmezler arasında olduklarınıda kanıtlama fırsatı buldular. Ayrıca uygulamaların kaldırılmasına rağmen koyulduktan sonra gelişme göstermiş olması da Apple şirketinin kullanıcılarına kendini affettirme şekli olarak da algılanabilir. Yaptıkları hatan pişman oldukları sosyal medyadan aldıkları mesajlardan sonra daha belirginleştiği söylenebilir.

Uygulamaları Türkiye’den kullanmak isteyen iPhone ve iPad kullanıcıları biraz daha bekleyecek gibi duruyor. Dünya üzerinde bir çok ülke de uygulamaların hizmete sunulmasına rağmen hala Türkiye’de AppStore üzerinden indirme yapılamıyor. Ancak her şeye rağmen uygulamalarda yapılan gelişmeleri ve uygulamanın yeni yüzünü görmek isteyen insanlar için Kanada veya ABD seçilerek uygulama indirilebilir. Uygulamaların en sevilen yanı ise dünya üzerinde ücretsiz olarak paylaşımı yapılması.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*