Apple Yine Kan Kaybetti

2016 yılı Apple için pek de olumlu bir yıl olmadı. Zira dev teknoloji firması bu yıl geçtiğimiz yıllara gör bir hayli düşük satış rakamları elde etti. En büyük rakiplerinden biri olarak gösterilen Samsung firmasına karşı da bir varlık gösteremeyen dev firma kendi ülkesinde de Samsung’un gerisinde kaldı. Amerika’da açıklanan verilere göre geçtiğimiz seneye oranla bir hayli gerileyen Apple burada da Samsung’un satış rakamlarının altına inerek ikinci yer aldı. Tüm bunlarla beraber Apple’ın 2016 için 3.çeyrek verileri de açıklandı.

Satışlarda Düşüş

Açıklanan 3.çeyrek verileri de Apple’ın yüzünü güldürmeye yetmedi. Zira açıklanan verilerle beraber Apple’ın bu dönemde bir hayli düşüş yaşadığı ortaya çıktı. Açıklanan yeni verilere göre 42.5 milyar dolar gelir elde eden firmanın, geçtiğimiz sene bu gelire göre tam %16 civarında daha fazla gelir elde ettiği açıklanmıştı. Buna karşılık giderlerinde artıyor gözükmesi kafaları bir hayli karıştırdı.

Düşüş iPhone ve iPad Dahilinde

Açıklanan verilerle beraber hangi ürünlerde satış artışı hangi ürünlerde ise satış düşüşü yaşandığı da ortaya çıkmaya başladı. Bu noktada ilk olarak şirketin en güvendiği cihazlarda düşüş yaşandığı ortaya çıktı. iPhone satışlarında düşüş yaşadığı ortaya çıkan firma daha sonra ise iPad satışlarında düşüş yaşadığını açıkladı. Bu sene iki ürün içinde düşüş yaşanırken Mac satışlarının ise sabit kaldığı açıklandı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*