Apple Watch’ un Dövme ile İmtihanı

Apple Watch’ un piyasaya çıkmasıyla birlikte kullanıcıları tarafından birbirinde çok farklı testlere tabi tutulmaya başlanmıştı. Suyun içine koyulup denenmesinde, çekiç ile üzerine çivi çakılmasında, çekiç ile kırılmasına kadar birçok konuda teste tabi tutulan bu saatin bir hatası kullanan kişiler tarafından fark edildi ki Apple orijinal sitesinden konu ile ilgili yayınlama yapmak zorunda kalmıştır. Ayrıca Apple bunun yanında yeni bir güncelleme dahi yayınlamak zorunda kalmıştır. O problemde: Dövmeli kullanıcıların kalp ritimlerini saymasında yanlışlıkların olmasıdır.

apple-watch

Bu dövmeli kollardaki yanlış Apple Watch aleyhinde bir tutum ve düşünce oluşturmuş olmasına rağmen teknik manada açıklaması yapıldığında mantıklı bir nedene dayandığı görülmüştür. Apple Watch’ ın kalp ritmi sayma özelliğinin temelinde kan baz alınarak yapılmış olmasıdır. Yani sistemin çalışma şekli şöyle: Kanın renginin kırmızı olmasından dolayı Apple Watch içindeki sensörler aracılığıyla kanı saptamak için ve akış hızını hesaplamak için yeşil led ışığını kendi sensörlerinden yolluyor. Yollanan bu ışık tarafından geri yansıma yapıldığında kan içindeki akış hızı belirlenmiş oluyor. Belirlenen bu veri Apple Watch kullanıcılarına kalp atış hızı verisi olarak yansıtılmaktaydı.

apple-watch-modelleri

Fakat bu anlatılan sistem Apple Watch’ u kullanan kullanıcılar arasında dövmesi olan kullanıcılar da işe yaramıyor.  Bunun en önemli nedeni olarak ise Apple Watch’ un kan akış hızını hesaplamak için gönderdiği ışınların deri altında dövme boyalarına takılması sonucunda hesaplanamaması gösterilebilir.  Normal şartlar altında Apple Watch’ un kanla buluşması gereken yeşil renkteki led ışınlar deri altındaki dövme renkleri tarafından emiliyor. Bu durum da Apple Watch normal performansında çalışamıyor.

Apple-Watch-ozellikleri

Apple yetkilileri tarafından yapılan açıklama sayfasındaki güncelleme de “ yüzeyinde geçici ya da kalıcı dövme bulunan derilerde Apple Watch’ un gönderdiği ışınların deri yüzeyindeki boyalar tarafından bloke edildiği ve bu yüzden düzgün hesaplamalar yapamadığı belirtilmiştir. Bu durumda kullanıcıların yaptırdığı ya da sahip olduğu dövmedeki renklere göre ölçümlerde farklılıklar gözlenebilmektedir. “  Şeklinde bir açıklama yayınlanmıştır. Bu durumun nasıl düzeltileceğine dair bir açıklamaya yer verilmemesinden anlaşılabilir ki kalp ritim özelliğinden doğru bir sonuç alabilmek için dövmesiz bir vücuda sahip olmamız gerekiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*