Apple Touch ID Teknolojisinde Yine mi Dedirten Sorunlar?

Apple firmasının sunduğu Touch ID teknolojisi bu alanda tam bir devrim niteliği taşısa da, kullanıcılar bu özelliği kullanırken yaşadığı sıkıntılar nedeniyle bazen çıldırma aşamasına gelebiliyorlar. Bu sorunlar bazen telefondan kaynaklı olabilse de, çoğunluk olarak kullanıcılar tarafından meydana gelmekte. Touch ID sorunlarını gidermek için nasıl bir yol izlemelisiniz. En çok karşılaşılan sorunlardan birisi Touch ID kullanımını sağlayan home tuşunun, kullanıldıkça üzerinde kalan lekelerden kaynaklanıyor. İnsan elinden geçen ter, yağ gibi sıvı şeylerin yoğunluğuna bağlı olarak bu home tuşunu bozulma riskiyle bile karşı karşıya kalabilir. Belirli bir zaman sonrası eğer Touch ID okuyucunuz çalışmaz ise şaşırmayın. Yüzeyini kuru ve emici bir bezle silerseniz, parmak okutmayı tekrar denediğinizde yüksek ihtimal çalışacaktır.

Touch-kullanma

Touch ID sorununun bazen telefondan kaynaklı olabileceğinden bahsetmiştik. Tanımladığınız parmaklarınız her zaman okunamayabilir. Eğer sık sık parmak okutma işlemi, birkaç denemeden sonra gerçekleşiyorsa o zaman parmaklarınızı tanımlama işlemi yaparken bir sıkıntı meydana gelmiş olabilir. Bunu çözmek için tanımladığınız parmak kayıtlarını sıfırlayarak bu işlemi baştan yapmanız. Tanımlamanızı yaparken de sabırlı davranmanız ve kayıtları düzgün bir şekilde yapılmasını sağlamanız çok önemli ve kayıt işlemi tamamlanana kadar parmağınızı oynatmamanız gerekmekte.  Bir başka alabileceğiniz önlem ise 5 parmak tanımlaması yapmanız gerektiğinden üç parmak kaydını en çok kullandığınız parmağınızı tanımlarsanız, parmak okumama sorununu yarıya indirmiş olursunuz.

Touch-nasil-kullanilir

Telefondan kaynaklı sorun çözümüyle ilgili bir başka öneri, telefonunuzda tanımlı apple kimliğinizden çıkış yapıp tekrar girmeniz, yada parola isteme durumunu kapatıp tekrar açmanız durumu düzeltebilir.Bu sorun IOS 8.3 güncellemesi ile artış gösterse de genellikle ara ara yayınlanan yazılım güncellemeleri bu tarz sorunları çözümü için bire bir biçilmiş kaptan. Sadece bu sorun için değil diğer başka sorunlarınız içinde çıkan güncelleştirmeleri mutlaka yapmanızı tavsiye ediyoruz.

apple-Touch-sorunlari

Touch ID sorunu için tüm bunları denemek telefonunuzu düzeltmediyse eğer en son başvurabileceğiniz çözüm ise telefonu sıfırlayarak tekrar kurabilirsiniz. Çok uğraş gerektiren bu işlemde çözüm olamadıysa o zaman Touch ID okuyucunuz donanımsal olarak bozulmuş olabilir. Tamiri içinde yetkili servisine götürmeniz daha sağlıklı olacaktır diye düşünüyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*