Apple Temettü Dağıtacak

Apple şirketi, hisse başına 2,65 temettü dağıtmayı düşünüyor.

Peki temettü nedir ?

Temettü, şirketlerin bir yıllık faaliyet dönemleri sonucunda elde ettikleri Net Dönem Karı üzerinden (yasal karşılıklar ayrıldıktan sonra) dağıttıkları ve ortakların şirkette sermayelerinin bulunması karşılığında elde ettikleri getiridir.

Şirketin yaptığı açıklamaya göre hisse başına 2,65 temettü dağıtacak. Bu dağıtım 30 Eylül’de başlayacak. 10 milyar dolarlık hisse geri alımı yapılacak.

Yeni iPad’ın çıkması ile ABD devi olan Apple şirketi, ilk kez 600 milyar doları geçti konusunu sizlerle paylaşmıştık.  Bununla beraber Apple’ın piyasa değeri 555 milyar dolara yaklaştı. İlk olarak 29 Şubat tarihinde 544.49 dolara ulaşmıştı ve toplam piyasa değeri 508 milyar dolara ulaşmıştı.

En değerli şirketlerden biri olan Apple’ın en yakın takipçisi olan Exxon Mobil’in piyasa değeri ilk olarak 2007 yılında 500 milyarı geçmişti. Apple’ın diğer rakibi olan Microsoft ise 1999 yılı sonu ve 2000 yılının başlarında 500 milyar doları aşmıştı. Microsoft bunla kalmayıp bir ara değeri 600 milyar dolarıda aşmıştı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*