Apple Samsung’a Patent Davasında Darbe

Apple ve Samsung rekabeti her Alana taşıdılar. Mobil ürünler, işletim sistemleri, yeni çıkacak ürünler darken patent konusunda da rekabeti en üst seviyeye taşıdılar. Aralarındaki rekabete artık mahkemeler bakar durumda. Bu patent davalarından birinde Samsun firması kaybeden taraf oldu.

metinsecme

Patent davasının konusu metin seçimleri üzerineydi. ABD’de görülen davada hakim, Samsung’un metin seçimlerinde Apple patentlerini çiğnediğine hükmetti. Patent davası ön kararında, Samsung’un bazı telefonlarının Apple tarafından 2002’de alınan ABD RE41,922 patentinin iki bölümünü ihlal ettiğine karar verdi. Patent konusu şu şekilde: Bir mobil cihazda metnin saydam bir katman ile seçilmesini ve bu katmanın kullanıcı girişi için etkin hale gelmesi. Bu yöntemin benzeri aslında akıllı cep ve tabletlerde bir metin veya sözcüğü seçmek ve kopyalamak gibi işlemler için kullanılmakta. Hakim bu cep veya tabletlerin Apple’ın mikrofon veya kulaklığın takıldığını algılayan devreyle ilgili patentini çiğnemediğine karar vermiş durumda.

Aslında dava oldukça eski ve Temmuz 2011’de Apple ve Samsung arasında başlayan ve ITC ile dosyalanan davanın bir parçası. Son karar için ilerleyen aylar bekleniyor ama sanırım şu an itibarı ile Apple Samsung’a karşı bir avantaj elde etmiş durumda.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*