apple samsung rekabeti

Apple – Samsung Rekabetini Gösteren Bir Araştırma

Samsung ve Apple arasındaki rekabet kıyasıya sürüyor. Bu rekabet bilgisayar, tablet ve cep telefonu pazarlarında birbirlerine üstünlük kurmaya çalışıyorlar. Bazen biri diğerine üstünlük kuruyor gibi görünse de rakamlar firmaların durumlarını en iyi gösteren sonuçları veriyor sanırım. Araştırma firmaları da bu rekabeti ortaya koymak için devamlı çalışıyorlar. İşte o araştırmalardan birini bilişim dünyasının önde gelen pazar araştırma ve analiz firmalarından IDC yapmış. Samsung ve Apple arasındaki mücadelenin iyice kızıştığını gösteren rakamlar var.

apple samsung rekabeti

Firma; 2012 yılının son çeyreğinde sevkiyatı yapılan bilgisayar, cep telefonu ve tabletleri toplam olarak esas alan istatistiklerde Apple’ın Samsung’a karşı üstünlüğü olduğunu göstermekte. Apple’ın Pazar payı yüzde 20,3 Samsung’un ise yüzde 21,2. Bu istatistik parakende satıcılarına ulaşan cihazlar ile oluşturulmuş. Yani son kullanıcılara ulaşan cihazlar üzerinden bir istatistik değil.

Apple’ın başarısında Ekim 2012’de piyasaya sürülen iPad Mini ve iPhone 5’in etkisi olduğu düşünülmekte. Samsung’un Nisan ayında piyasaya sürüceği Galaxy S4’le aradaki farkı eriteceği görüşü hakim. IDC araştırmasına göre cihaz satışları 2012’de daha önceki yıla göre yüzde 29,1 artmış durumda. Tabletlerin artan popülaritesi bunda en büyük etken. Tablet satışları 2012’de, 2011’e kıyasla yüzde 78 artmış görünüyor. Görünen tablet satışlarının PC satışlarının önüne geçeceğini göstermekte.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*