Apple Samsung Rekabeti

Apple – Samsung Rekabetinde Son Durum

Apple ve Samsung. Artık aralarındaki rekabeti sadece teknoloji meraklıları değil herkes biliyor. Tablet, akıllı telefon ve işletim sistemleri kısacası donanımda da yazılımda da rekabeti görmek mümkün. Biri yeni ürün çıkarıyor diğeri peşine bir başka ürün piyasaya sürüyor. Kullanıcıların bu gelişmelerden başı dönmüyor değil. Bu rekabet bir çok ülkede mahkeme kapılarına kadar dayandı ama rekabetin asıl derecesini sanırım rakamlar gösteriyor. İşte dünya devi iki firma için rakamlarla rekabet ölçüleri:

Mali açıdan bakıldığında son zamanlarda Apple’ın hisse senedi fiyatları düşerken rakibi Samsung’un hisse senedi fiyatları yükselişte. Sanırım Galaxy’nin yeni serisi bu süreçte etkili olmuş. 2010 yılından itibaren Google’ın ve Samsung’un yükselişi ile birlikte Apple’ın ani düşüşü başladı. Samsung’un desteği ie Google hisse senetleri son 6 ay içerisinde %20,6 artış görürken Apple %38 düşüş yaşamış durumda. 21 Eylül 2012 tarihinde 705.07 $ ile tavan yapan Apple hisseleri , 420 $’a kadar geriledi. Google’ın hisseleri ise 821.50 $’a kadar yükseldi.

Apple Samsung Rekabeti

Apple firmasını en çok zorlayan sanırım Android. Samsung bu işletim sistemine tam destek sağlıyor. Farklı firmalarda bu işletim sistemini kullanırken kendi işletim sistemi iOS ile pazarda farklı kalmaya Apple zor durumda kalıyor. Samsung donanımlarını kendi üretirken parçalarını dışarıdan alan ve başka fabrikalarda üretimini yapan Apple rekabette zayıflıyor. Hatta önceleri Apple Samsung’dan ekran, ram gibi parçaları alan önemli bir müşteri idi. Hani rekabet nereye varacak bilinmez ama bakalım ileride böyle bir müşteri – üretici ilişkisi tekrar yaşanacak mı ?

Kullanıcı olarak bizlere bu rekabet kaliteli ürünler sunduğu sürece bence herhangi bir problem yok.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*