Apple, Milyarlarca Euro Vergi Cezası Ödeyebilir

Apple, İrlanda Hükümeti ile olan yasa dışı vergi imtiyazı sözleşmesi nedeniyle milyarlarca dolarlık cezaya çarptırılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Apple, daha önceden İtalya merkezli vergi yolsuzluğu iddiaları ile çalkalanmıştı. İtalyan Maliyesi tarafından İtalya’daki faaliyetlerinde vergi kaçırdığı ve kazancını yurtdışından elde etmiş gibi gösterdiği suçlaması nedeniyle 350 milyon dolarlık bir ceza yiyen Apple, şimdi de İrlanda merkezli bir yolsuzluk suçlamasıyla suçlanıyor.

Apple’ın başı şimdi de Avrupa Birliği ile dertte. İrlanda Hükümeti ile vergi imtiyaz anlaşması imzalayan Apple, piyasada haksız rekabete yol açmakla suçlanıyor.

Bloomberg’in duyurduğu habere göre Avrupa Birliği Rekabetten Sorumlu Komiseri Margrethe Vestager, Apple’ın İrlanda Hükümeti ile olan ilişkileriyle alakalı yapılan çalışma raporunu bugün yayınlayacak. Rapor 130 sayfadan oluşuyor.

Raporda Apple’ın İrlanda ve ABD’li şirketlerle yaptığı anlaşmalar nedeniyle piyasada haksız rekabet yaratıp yaratmadığıyla ilgili bilgiler yer alacak.

Rapor, yayınlanmasının ardından Avrupa Komisyonu tarafından değerlendirilecek ve ilgili makamlarca son karar açıklanacak.

Çeşitli kaynaklara göre Apple, raporun ardından açıklanacak gerekçeli kararla birlikte haksız rekabete yol açtığı gerekçesiyle milyarlarca dolar cezaya çarptırılabilir. Rakamın bedelinin 17 milyar euroya ulaşabileceği belirtiliyor.

Apple’la ilgili olan soruşturma 2014 yılından bu yana sürüyor ve şirketin 1991-2007 yılları arasındaki mali işlemleri denetleniyor. Apple’ın İrlanda’da ödemesi gereken tutardan daha az vergi tutarı ödediği iddia ediliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*