Apple Kullanıcıları Casusların Hedefinde

Apple’ın ansızın çıkardığı iOS 9.3.5 güncellemesinin sebebi anlaşıldı. Üç güvenlik açığı nedeniyle iPhone’ların gözetlenebildiği ortaya çıktı.

Apple’da ortaya çıkan üç ciddi güvenlik açığının gelişmiş bir casus yazılım aracılığıyla kullanıldığı meydana çıktı.

Apple’ın araştırmasına göre iOS’ta bulunan güvenlik açığını “Pegasus” adlı bir gözetleme kiti kullanıyor. Aktivistleri ve gazetecileri gözetleyen devlet kurumlarına satılan Pegasuz yazılımı, iPhone kuıllanıcılarını da gözetliyor.

Pegasus yazılımının açıkları değerlendirebilmesi için iPhone, iPad ve iPod kullanıcılarının kötü niyetli linke tıklaması gerekiyor. Ardından sistem kullanıcıların mesajlarını ve e-postalarını okuyabiliyor, aramalarını dinleyip sosyal medya hesaplarını takibe alabiliyor. Wi-fi şifrelerinin dahi gözetlenebildiği bu sistem sayesinde kullanıcıların tüm mahremiyeti ortaya çıkıyor.

Güvenlik açıklarıyla ilgili düzenlenen rapora göre Pegasus, İsrailli bir güvenlik firması olan NSO Group’a ait. Bu firma, devletlere casus yazılımlar sunan bir firma.

Bu olayı ortaya çıkaran kişi ise Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayan Ahmed Mansoor adlı bir insan hakları eylemcisi.

Amerika’nın ünlü New York Times gazesi, kendi muhabirlerinden bazılarının da Pegasus’un hedefinde olduğunu tespit etti. Devletler için önemli ya da “sakıncalı” olan, izlenmesi gereken kişiler için bu tür casus yazılımların bulunduğu biliniyor.

Bu güvenlik açığını farkeden Apple, hemen iOS için 9.3.5 güncellemesini getirerek açıkları kapattı. Apple kullancılarının bir an evvel güncellemeyi indirmesinde fayda var.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*