Apple Kimliği

Apple Kimliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Apple Kimliğinin nedir, başkalarıyla ortak kullanımı sonucu ne gibi sorunlar çıkıyor, nelere dikkat etmek gerekiyor gibi yanıt bulmak istiyorsanız yazının geri kalanını okuyunuz.

Apple Kimliği nedir?

Apple Kimliği, Apple’ın ürettiği tüm ürünlerinde (iPhone, iPad, iPod touch, Mac, Apple TV, vs.) kullanılan ve Apple ücretli veya ücretsiz hizmetlerinden, servislerinden ya da içeriklerinden yararlanmak için gerekli bir kullanıcı adı ve şifredir. Elektronik posta adresimizi kullanarak Apple Kimliği alabiliriz. Bu e-mail adresi bizim Apple Kimliğimiz, yani kullanıcı adımız olacaktır.

Apple Kimliği

Apple Kimliği kullanabilmek için Apple ürününe sahip olmam şart mı?

Hayır. Windows işletim sistemi tabanlı bilgisayarınıza http://www.apple.com/itunes/download/ adresinden ücretsiz olarak indirebileceğiniz iTunes programını kurabilirsiniz. Apple Kimliğinizle içerik (uygulama, film, müzik, vs.) satın almaya veya indirmeye başlayabilirsiniz. İndirdiğiniz uygulamaları bilgisayarınızda kullanamasanızda  şarkıları dinleyip ve filmleri izleyebilirsiniz.

iPhone’um veya iPad olmadan bilgisayarımdaki iTunes ile uygulama indirebilir miyim?

Evet. İndirilen uygulamalrı dilediğiniz zaman bilgisayarınızadn cihazınıza transfer edebilirsiniz. Tekrar indirmeniz de mümkün. Apple Kimliği kullanıldığı sürece daha önce satın alınan/indirilen bir uygulamanın tekrar indirilmesi durumunda ikinci kez ücret alınmaz. Paralıysa sadece ilk satın almada ücret verirsiniz. Zaten Apple Kimlği kullanımın en büyük sebebi de bu.

Ortak Apple Kimliği kullanabilir miyiz?

Evet  Bu mümkün. Satın alınan/indirilen ücretli veya ücretsiz içerikler cihaza değil, Apple Kimliğine bağlı. Ortada bir Apple cihazı olmaması durumunda dahi sadece Apple Kimliğimizle ve bilgisayırımızdaki iTunes programı ile birşeyler alabiliyoruz.

Arkadaşlar toplanıp ortak bir Apple Kimliği kullansak ne olur?

Bu durum gerçekleşemez. Apple kötü niyetlileri önlemek için bir Apple Kimliğinin aynı anda çok fazla sayıda cihazda kullanılmasını engelliyor. Bu rakam da maksimum 10 ile sınırlı. Bu sayede bir kullanıcı bir Apple Kimliği ile ücretli bir uygulama satın aldığı zaman, aynı Apple Kimliği ile 10′dan fazla cihaza aynı uygulamayı ücretsiz olarak indiremiyor.

2 yorum

  1. Aynı anda başka başka cihazlarda kullanılamıyor demişsiniz hem de 10 ile sınırlı demişsiniz nasıl oluyor bu? Evet mi Hayır mı?

    Biri kişi satın aldığı uygulamaları arkadaşının ipadine kendi apple id’si ile aldığı uygulamaları kurup daha sonra o arkadaşı kendi apple kimliğiyle giriş yaptığında programları kullanabilir mi?

  2. I phone ve i par kullanıcı kimlikleri aynı. Telefondan numaramı arıyorum tablette de arama çıkıyor.bunu nasıl ayira bilirim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*