Apple Iphone 6s’deki Pil Sorunu

Apple’ın geçtiğimiz yıl Eylül ayında Türkiye’de satışa sunduğu IPhone 6S ve IPhone 6S Plus, IPhone 6’ya göre eklenmiş ITouch için daha duyarlı hale getirilmiş ekranı, geliştirilmiş video ve fotoğraf kamerası, hızlandırılmış işlemcisi ve yeni tasarımı ile dikkatleri üzerine çekse de, her yeni IPhone’daki gibi, IPhone 6S’de de piyasaya çıktıktan sonra yaşanan sorunlar Apple’ı uğraştırmaya devam ediyor. Aslında bütün telefonlar, piyasaya çıkmadan önce uzun araştırmalara ve testlere tabi tutuluyorlar, ama ne kadar test yapılırsa yapılsın, milyonlarca kullanıcı kadar hiç bir test, telefonu sonuca ulaştıramıyor.

telefonda-pil-sorunu

Iphone 6S lerde özellikle yaşanan bir sorun var ki, bir anda telefonun sizi yarı yolda bırakmasına yol açıyor. Pil göstergesi %40 olduğu halde, pil bir anda bitiyor ve telefon kapanıyor. Aslında bu sorun, IOS 9 yazılım güncellemesi gelen, ancak biraz ağır kalan IPhone 4S lerde de yoğun olarak yaşanıyor. Apple ise bu sorun ile ilgili bir süre sessizliğini koruduktan sonra yaptığı resmi açıklamada, pil yüzdesi sorunu yaşayan kullanıcılarına, telefondaki saat ayarlarının otomatik olarak işaretlenmesi gerektiğini söyledi. Bunun için telefonunuzun Ayarlar-Saat ve Tarih-Otomatik düzenlemesini yapmanız gerekiyor.

iphone-6s-sorunu

Aslında IPhone 6S lerde yaşanan pil yüzdesi sorunu, yoğun olarak yaz-kış saati uygulaması olan ülkeleri kapsıyor. Bu ülkelerden biri de Türkiye. Geçtiğimiz kış döneminde seçim nedeniyle saat ayarlarını manuele alan kullanıcıların bu ayarlarını manuelde bırakmış olmaları, pil sorunu yaşamalarına neden olmuş olabiliyor. Ancak sorun, ayarları otomatik olanlarda da yaşanmaya devam ediyor.

iphone-6s-pil-sorunu

Resmi olarak açıklanmasa da akıllı telefonlar konusunda teknik bilgiye sahip olanlar, orijinal Apple ürünü olmayan sahte şarj, mobil şarj veya başka marka deck gibi şarj cihazları kullanılması halinde, telefonun pil gücü ile şarj cihazının gücü eşleşmeyeceğinden, pil yüzdesinin tam dolu gibi göründüğünü, ancak aslında bu yüzdenin yanlış olduğunu ve pilin bir anda boşalabileceğini belirtiyorlar.

Ne olursa olsun, bu sorunun yeni yazılım güncellemesi ile düzeltilmesi gerekiyor, çünkü bir anda biten pil ve aniden kapanan telefon pek çok soruna yol açabiliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*