Apple, iOS 6.1.3 Güncellemesi’ile Jailbreak’i Bitirecek

Techradar sitesinin yayınladığı habere göre iOS 6.1.3 Beta güncellemesi ile Apple, evasi0n jailbreak’in önünü kesmeye çalısacak, iOS geliştiricileri  iPhone 5 ve diğer iOs kullanan cihazlarda Untethered jailbreak’i tamamen  kaldırmak üzerine çalışıyorlar.

iOS geçtiğimiz hafta çıkardığı güncelleme ile, jailbreak’i kaldırmaya çalışmıştı fakat evasi0n’un yaratıcısı olan David Wang‘ iOS’ un yeni güncellemesinde yaklaşık 5 adet açık bulduğunu belirtti.

ios 6.1.3 jailbreak

David Wang bu haberler üzerine “Eğer bulduğumuz açıklar çalışmaz ise evasi0n çalışmaz.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Apple’ise yeni çıkarttığı güncellemede açık bulunmasına karşın yaptığı açıklama ;  “Muhtemelen çoğu açıkları düzeltmemize rağmen  ufak açıklar bıraktık, iOS 6.1.3 de hiç bir açık bulunmayacak.” şeklinde kısaca iOS 6.1.3’ü kimsenin kıramayacağı ve ios 6.1.3’e Jailbreak çıkarılmayacağını belirtiyor.

Evasi0n’un mücidi Wang, Apple’ın yapmış olduğu açıklamalara karşın, duruma umut ile yaklaşarak “ekibinin bulduğu 5 açığın tamamını kapatılacağını düşünmediğini ve gerekirse Cydia yada özel bir yazılımla bunu tekrar yapabilecekleri” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Verilen açıklamalar ve harcanan çaba ile iOS – Jailbreak tamamen bir kedi fare oyununa dönmüş durumda, bundan sonra ne olacağı tamamen Evasion’un ekibi olan “Evad3rs” grubunun çalışması ve yeni açıkları bulabilme becerilerine kalmış gibi gözüküyor.

Bir yorum

  1. Buna benzer şeyler daha önce de söylenmişti. hem iphone ve IOS için hem de PS3 için. Ancak her seferinde bir şekilde kırdılar. Bence ne yapılırsa yapılsın kırılamayacak hiçbirşey yoktur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*