Apple Dokunmatik Klavyeli Macbook’un Patentini Aldı

Yenilik ve yeni ürünler denildiğinde akla ilk gelen firmalardan olan Apple, son olarak dokunmatik klavye ile tasarlanan Macbook ile gündeme geldi. Teknoloji devinin dokunmatik klavyeli bilgisayarın patentini aldığını duyanlar, telefondan sonra bilgisayarlarda da geleneksel tuşların tarihe gömülüp gömülemeyeceğini merakla bekliyor.

macbook (2)

Haziran ayında dizüstü bilgisayar markası olan Macbook’un yeni modelini görücüye çıkartması beklenen Apple,  son aldığı patent ile fiziki klavyeye son vereceğine dair ip uçları verdi. Yoğun piksel çözünürlüğe sahip retina ekranlı, “Force Touch” teknolojili ve kelebek klavyeli olması beklenen yeni Macbook Air modeli, tüm bunlar yetmezmiş gibi şimdi de daha çıkmadan dokunmatik klavye ile gündeme geldi. Apple tarafından patentin alındığı deklare edilirken dokunmatik klavyenin daha az kir tutacağı ve daha kolay temizleneceğinin altı çizildi. Tuşlarının yerlerinin kişiselleştirilebileceği, sayı tuş takımının (num pad) istenildiği gibi kullanılabileceği ifade edilirken anlaşıldığı kadarıyla kısa yollar için de bir bölüm ayrılmış durumda. Kullanıcıların aydınlatılmış dokunmatik tuşlar için geleneksel klavyeden vazgeçip vazgeçmeyeceğini zaman gösterecek; ancak Apple’ın bu yeni patentinin piyasa sürülmesi ve daha da önemlisi, tüketiciler tarafından rağbet görmesi için epey zaman geçebileceğini öngörmek zor değil. Bu açıklama, Haziran ayında görücüye çıkması beklenen yeni Macbook Air’lerde dokunmatik klavye beklentisini doğursa da bu patentin daha çok geleceğe dair bir çalışma olması da muhtemel. Tablet ve telefonlarda yaptığı devrimlerle tüketici alışkanlıklarını yerle bir etmesini bilen Apple’ın bu taze fikrinin kabul görüp görmeyeceğini söylemek zor.

macbook (4)

Yapılan açıklamaya göre dokunmatik klavyeli bilgisayarların esnek ve hafif bir ürün olacağı tahmin edilirken yine de birçok bilgisayar kullanıcısının geleneksel klavyelerinden vazgeçmeyeceğini düşündürüyor. Olmaz denilen birçok şeyi hayatımızı sokması bilen Apple’ın zamanla bu yeni fikre de alıştırması şaşırtıcı olmaz. Biz ne kadar olmaz desek de tüketici alışkanlıklarını bir günde değişmesi beklenemeyeceğinden, bu değişimin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini şimdiden bilmek zor. Apple yeni Macbook’ları dokunmatik klavye ile mi tasarlayacak, yoksa bunu daha ileri bir zamanda mı gerçekleştirecek? Ve tüketiciler klavyelerinden vazgeçecekler mi? Şimdi bu sorular gündemde.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*