Apple, Dokunmatik Klavyeli Macbook’un Patentini Aldı…

Haziran ayında yapılması beklenen, ancak tam tarihi açıklanmayan Apple Geliştiriciler Konferansı 16 (WWDC 16) da tanıtılması beklenen IOS 10 ve yeni model Iphone 7 ‘ye, şimdi bir de yeni nesil MacBook modelleri eklendi. Kullanıcılar tarafından merakla beklenen yeni nesil MacBook modelleri hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı, ancak forumlarda çok beğenilen MacAir’ın, Macbook Pro’nun satışlarının geliştirilmesi için üretiminin durdurulacağı tartışılıyor. MacAir serisinde, MacBook modellerinin bazılarında bulunan retina ekranın hala kullanılmaması da bu dedikoduları destekliyor.

apple (4)

Alınan bilgilere göre; WWDC 16 Konferansı’nda MacBook’un 13 inç ve 15 inçlik yeni modellerinin tanıtılmasıyla, Apple’ın MacAir macerası sona ermiş olacak. Konferansta ayrıca, Intel Skylate işlemcisi ile birlikte üretilmesi beklenen yeni model 12 inç Apple MacBook’un da tanıtılması bekleniyor.

Tanıtımı yapılması beklenen yeni nesil MacBook’larda beklenen ve aslında olması istenen en büyük yenilik ise; Apple’ın daha önceki MacBook’larda kullandığı ve diz üstü bilgisayar dünyasında büyük bir yenilik olarak tanıttığı “touchpad” teknolojisini daha da geliştirerek, “forcetouch” adını verdiği yeni dokunmatik klavyeyi kullanması olacak. Apple’ın geçtiğimiz Eylül ayında patentini aldığı ve görsellerle birlikte kamuoyu ile paylaştığı bu yeni tuşsuz klavye eğer hayata geçmiş olursa, klavyelerin tuş takımlarında meydana gelen arızaların önüne geçilmiş olacak.

apple (1)

Forcetouch klavyelerin en büyük özelliği ise; kişisel kullanım tercihlerine izin vermesi olarak tanıtıldı. Buna göre tuş takımı büyütülebiliyor veya sayısal tuş takımının yeri istenildiği gibi değiştirilebiliyor. Tamamen dokunmaya duyarlı olan bu yeni klavyede harflerin yerini ise forcetouch klavyenin üzerinde bulunan ve bilgisayarın pilini harcamadan kendi sınırları içinde elektrik üreten deliklerdeki küçük ışıklar gösterecek.

apple (3)

Bir süre önce HP’nin Spectre modeli ile elinden en ince diz üstü bilgisayar ünvanını almasından sonra Apple’ın, dokunmatik klavye ile atak yapması bekleniyor. Çünkü eğer dokunmatik klavyeler hayata geçmiş olursa, MacBook’lar inanılmaz derecede hafif olabilecek.

Ancak bu noktada, Apple’ın daha önce pek çok teknolojik gelişimin patentini aldığını ve henüz kullanmadığını da belirtmek gerekiyor.

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*