Apple Değeri Gitti, Geldi!

Şişman parmak nedeniyle geçtiğimiz gün Apple hisseleri yaklaşık yüzde 10 oranında değer kaybetti. Bu olay şöyle gelişti ; Şirketin BATS endeksinde işlem gören 598 dolarlık 100 hissesinin değeri, yanlış bir satışın ardından 542 dolara düşünce, değer kaybı yaklaşık 50 milyar doları buldu. Apple hisselerinde yaşanan anlık kaybın ardından, şirketin borsadaki tüm işlemleri durduruldu. Aradan geçen 20 dakikanın içinde, kaybın sistemde yaşanan bir yanlışlıktan kaynaklandığı anlaşılınca Apple hisseleri yeniden 598 dolara geri yükseldi.

Apple hisseleri daha sonra tekrar eski haline çevrildikten sonra olay hakkında şöyle bir açıklama geldi; “İsimleri A harfi ile başlayıp BF’ye kadar olan bütün hisseler tek bir arama motorundan yönetiliyor. İlk seansın açılmasından 9 dakika önce yayınladığımız uyarı mesajında da sembolleri ‘A’ ile ‘BF’ arasında olan bütün hisselerin incelendiği bilgisini vermiştik. Bu inceleme sırasında meydana gelen bir hata nedeniyle AAPL kısaltmasına sahip olan Apple hisselerindeki söz konusu kayıp gerçekleşmiştir.”

Kasasında 100 milyar bulunan Apple’ın CEO’su Tim Cook, geçtiğimiz gün Apple çalışanlarına 45 milyar dolarlık ödeme yapacağını belirtmişti. Eski CEO’su olan Steve Jobs’dan ayrı bir temettü yolu izleyen Tim Cook, yatırımcıları ödüllendirme yolunu seçiyor. Bu olayla kasaya daha fazla girdi sağlayacak. Yaklaşık 3 aydır iyi bir yükseliş sağlayan Apple, her hafta yaklaşık 1.23 milyar dolar değeri artıyor. Bu hızla ilerler ise Apple’ın 2012 yılı sonunda kasasında yaklaşık 130 milyar olması bekleniyor.

 

Üç ayda yüzde 37 prim

Apple, yıl başından bu yana yüzde 37 oranında değer kazanarak 600 milyar dolara ulaştı. Yatırımcılarına 2.65 dolarlık temettü dağıtmaya hazırlanan Apple, 70.6 milyar dolarla Dünyanın en değerli markasıda oldu.

Bir yorum

  1. Alibaba’dan sonra Apple hisseleri hala dünya borsasında en değerli hisseleri arasında bulunuyor. Kolay kolay da önüne geçebilecek bir marka olacağını sanmıyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*