Apple Cihazlar Arasında AirDrop Dosya Paylaşımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Apple firmasının ürettiği tüm akıllı telefonlar ve tabletlerin birbirleriyle uyumlu olan özellikleri mevcut. iOS ve Mac işletim sistemlerinin genel özelliklerinin tümünü bütün Apple cihazlarınızda ortak kullanabilir ve paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Büyük bir kolaylık olarak kullanabileceğiniz Apple cihazlar arasında AirDrop dosya paylaşımı nedir, tüm detaylarıyla anlatalım.

Önceden sadece kablolu bağlantı ile dosya aktarımına olanak sağlayan Apple cihazları, yeni geliştirilen AirDrop uygulaması ile kabloya gerek duymadan dosya paylaşımını mümkün hale getirmiştir. Üstelik sadece akıllı telefonların aynı modelleri arasında değil, farklı modelleriyle tabletler arasında da dosya naklini gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu uygulama sürerken bluetooth özelliğini kullanmanızda da hiçbir sakınca yok.

Apple AirDrop Nasıl Yapılır?

AirDrop’un ne işe yaradığını anlattıktan sonra Apple AirDrop Nasıl Yapılır konusuna geçebiliriz. Bu uygulamayı ilk defa kullanacaklar için bile kolay bir yöntem olduğu görülmüştür. Dosya paylaşımı denince genelde uzun bir süreç akla gelse de Apple AirDrop sayesinden bu süre epey kısalmaktadır.
Bu kolay uygulamayı başlatabilmek için iCloud hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun ardından hem WiFi ağınızı aktif hale getirmeniz hem de cihazınızın bluetooth özelliğini açmanız gerekmektedir. Sonra menüden Denetim Merkezine geçiş yapıp, AirDrop özelliğini kullanabilmeniz gerekli olan aktifleştirmeyi işaretlemeniz gerekiyor. Bunların üçünü aktif hale getirince, eşleştirmek istediğiniz karşıdaki cihaz ile bağlantı kurabilir ve  dosya aktarımını sağlayabilirsiniz.

apple yüzük

Peki Apple cihazındaki her şeyi paylaşabiliyor musunuz? Evet, Apple cihazınızın içeriğindeki tüm dokümanları, AirDrop uygulaması sayesinde paylaşmanız mümkün. Gönderme işlemi için klasik bluetooth adımları yeterli olacaktır. Akıllı telefonlar çıkmadan önceki en teknolojik uygulama olan bluetooth uygulamasında, önce dosyayı veya medyayı seçer, “seçenekler” kısmından “gönder” der, cihazınızın tarayarak bulduğu diğer cihazlardan istediğinizi seçer ve gönderirdiniz. Akıllı telefonlarda “gönder” butonu yerine daha popüler olan “paylaş” butonu bulunmaktadır.

Dikkat etmeniz gereken detay iCloud hesabınıza giriş yapmanızdır. Aksi takdirde herhangi bir şey paylaşamazsınız. Zaten Apple cihazınız tarama yapsa bile herhangi bir eş cihaz bulamaz. AirDrop uygulaması, video, resim veya belgelerin çok kısa sürede paylaşılabilmesine imkan tanıdığı için, Apple’ın en çok kullanılan özelliklerinden birisidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*