Apple CEO’su Tim Cook Gerçekten Başarılı Mı?

Apple’ın kurucusu Steve Jobs’tan 5 yıl önce CEO koltuğunu devralan Tim Cook’un yönetim performansı tartışılıyor. Yeniliklerden uzak ve durumu idare eden bir görüntü çizen Cook’un koltuğunda daha ne kadar kalacağı merak ediliyor.

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Tim Cook CEO’luk görevindeki 5. yılını doldurmuştu. Steve Jobs’un kanser tedavisi görmesi nedeniyle koltuğundan çekilmesinin ardından göreve gelen Cook, yönetiminde Apple’da inişli çıkışlı bir kariyer izledi. Genel olarak bakıldığında 2011’den bu yana Apple’ın bilançosu rekorlarla dolu vaziyette. Özellikle toplam satışlar rekor derecede artış gösterdi. 2011’de ciro 108 milyar dolarken 2016’da bu rakam iki katına, 220 milyar dolara yükseldi. Şirketin piyasa değeri zaman zaman 700 milyar dolar civarına çıktı.

Öte yandan, tüm bu rakamların yatırımcı ya da kullanıcıları memnun etmeye yeterli olduğunu söylemek güç. Yatırımcılara göre Apple, Tim Cook döneminde yeterince yaratıcı projeler geliştirmedi ve böyle gidilirse gelecek çok da parlak değil. Eskiden yeni bir Apple modeli çıktığında mağazalarda kuyruk oluşturan kullanıcılar artık o kadar da ilgi göstermiyor. Tim Cook yönetiminde yapılan tek yenilik olarak gösterilen Apple Watch ise yeterli ilgiyi göremedi.

Sonuç olarak Tim Cook, Apple’ın gerektirdiği gibi yaratıcı ve yenilikçi olamadı ve günü değerlendirmekle yetindi, desek çok yanlış olmayacak. Her gün yeni bir teknolojik akımın konuşulduğu günümüzde Apple’dan çarpıcı bir yenilik, proje gelmiyor. Şirket satışlarının yarısından fazlasını sağlayan iPhone’ların da sonsuza kadar aynı başarıyı göstereceği meçhul. Apple’ın durgunlaşan proje geliştirme ekibinin yeni bir atılım yapması gerekiyor.

Yorum/analiz: Habertürk

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*