Apple CEO’su Tim Cook 100 Milyon Dolarlık Prim Alacak

Ünlü teknoloji şirketi Apple’ın CEO’su Tim Cook, görevindeki 5. yılını doldurdu. Steve Jobs, kurucusu olduğu şirket için kendisinden sonra Cook’un göreve gelmesini tavsiye etmişti. 

24 Ağustos 2011’de göreve gelen Tim Cook, bugün görevindeki 5. yılını doldurdu. Bununla birlikte Cook dev bir prim paketinin de sahibi oldu. 5. yılın ardından Cook, 100 milyon dolardan fazla hisse primlerini almaya hak kazandı. Bu primin içerisinde Tim Cook’un görev süresi ve yönetiminde şirketin finansal açıdan başarılı bir grafik sergilemesinden kaynaklanan ödüller var. Ayrıca bu hesaplamada S&P 500 endeksine göre hazırlanan toplam dönüş bedeli de kullanıldı.

Cook’un bonus paketinde birçok başlık yer alıyor. Öncelikle 700 bin adet kısıtlı hisse kendisinin. 5 yıl önce göreve geldiğinde aldığı 4.7 milyondan fazla hisseyi içeren tazminat paketi bunlardan biri. Ayrıca görev süresine bağlı olarak 280 bin hissenin ilk altı yıllık bedeli de Cook’a verilecek. Toplamda 980 bin hissenin değeri 106.7 milyon dolar olarak hesaplanıyor ki bu rakam Apple’ın S&P 500 endeksindeki durumuna göre artabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*