Apple CEO’su Çin’de!

Apple CEO’su Foxconn’u denetlerken, Facebook kurucusu Zuckerberg ise turist olarak Çin’e gitti. Zuckerberg’in Çin’de ki facebook yasağını kaldırmaya çalıştığı da diğer iddialar arasında yer alıyor.

 

Milliyet’in bir haberin göre, Apple CEO’su ve Facebook kurucusu olan Zuckerberg Çin’in yolunu tuttu.

Apple CEO’su Tim Cook, ağır çalışma ortamından dolayı geçtiğimiz yıl çok intiharın yaşandığı, üreticisi olan Foxconn’u ziyarete gitti. Apple adına iPhone ve iPad üretimi yapan Foxconn şirketi, dünyanın en büyük elektronik şirketi konumunda da yer alıyor. Foxconn, Sony, Hewlett-Packard gibi ünlü şirketlerinde üretimini yapıyor. Daha iyi bir çalışma alanı oluşturmak için Foxconn baskı altında tutuluyor. Tim Cook, Zhengzhou fabrikasını kontrole gitti. Orada 120 bin kişi çalışmakta ve iPhone üretimi yapmakta. Apple Ocak ayında Adil İş Birliği (Fair Labor Association)’ ne üye olmuştu. Bu üyelik ile birlikte üreticilerin fabrikalarını denetime açmıştı. Bir çok fabrikada tonlarca sorunun yanı sıra, iyi gelişmeler olduğunu da açıklamıştı.

Tim Cook’un Foxconn ziyareti hakkında henüz bir bilgi verilmedi. Bu konu hakkında Apple’ın Çin’de çalışma koşullarını daha iyi hale getirme çalışmalarına girdiği dedikoduları çıkmakta.

Zuckerberg ise Çin’in Şanghay kentine turistik bir geziye çıktığını söyledi. Çin asıllı sevgilisi Priscilla Chan ile bu geziye çıkan Zuckerberg’in Çin’deki facebook yasağını kaldırabilme konusunda adımlar atmaya çalıştığı dedikoduları da bulunuyor.

 

Facebook, Mayıs’ta Halka Açılacak

845 milyon kullanıcısı olan Facebook, Mayıs ayında tüm halka açılacak. Facebook yasaklı ülkelerin listesinden çıkmak için uzun uğraşlar vermekte.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*