Apple CarPlay Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Apple, telefonlar ve bilgisayarlar ile hayatın pek çok alanında kullanıcıların yanındayken, artık kullanıcılarının arabalarında yardımcı pilot görevi görüyor. iPhone kullanıcılarının, araç kullanırken telefonlarına rahatlıkla erişebilmeleri bu sayede telefon ile yapmak istedikleri şeyleri yapmalarını sağlayan Apple CarPlay hakkında bilmeniz gerekenler basit, eğer iPhone sahibiyseniz ve aracınız CarPlay’i destekliyorsa siz de Apple CarPlay’i kullanabilirsiniz.

Mercedes-Benz Trendsetter bei Smartphone-Integration: Apple „CarPlay“- Anwendung Nachrichten Mercedes-Benz is trend setter at smartphone integration Apple „CarPlay“- Application Messages

iPhone kullanıcılarının araç kullanırken ellerini direksiyondan gözlerini ise yoldan ayırmadan telefonlarını kullanabilmelerini sağlayan CarPlay, iPhone’daki uygulamaları doğrudan aracın içindeki ekranda kullanabilmeyi sağlıyor. Aracın içindeki ekran ise aracın donanımına göre dokunmatik olarak, tuşlarla ya da Apple’ın sesli komut sistemi Siri ile kullanılabiliyor. Apple CarPlay ile iPhone kullanıcıları arama yapabiliyor ya da mesaj gönderebiliyor. Ayrıca CarPlay ile iPhone’nun harita ve yol tariflerinden yararlanılabildiği gibi müzik ve sesli kitaplar da dinlenilebiliyor. iPhone üzerinde sıklıkla kullanılan pek çok uygulamayı destekleyen CarPlay, araçların kendi uygulamalarını da desteklediği için hem araç uygulamaları hem de iPhone uygulamaları rahatlıkla kullanılabilir.

Apple CarPlay hakkında bilmeniz gerekenler aynı zamanda CarPlay’in hangi araçlar ile çalıştığıdır. Audi, BMW, Hyundai, Opel ve Volkswagen gibi pek çok araç şirketi ile birlikte çalışabilen CarPlay; bu araç markalarının farklı modelleri ile de uyumlu. Sadece araçlar değil, araçların içindeki farklı sistemler ile de çalışabilen CarPlay bu konuda kullanıcılara büyük rahatlık sağlıyor. Uyumluğu çalıştığı sistemlerin arasında Alpine, Kenwood ve Pioneer gibi sistemler mevcut. Apple CarPlay’i kullanmaya başlamak için yapmanız gereken tek şey ise iPhone’nunuzu, CarPlay’i destekleyen aracınıza bağlamak.

carplay-apple

iPhone kullanıcılarının araç kullanırken telefonlarına erişebilmeleri ve istedikleri işlemleri yapabilmeleri için geliştirilmiş Apple CarPlay ile kullanıcılar araç kullanırken arama yapabiliyor, mesaj atabiliyor, müzik dinleyebiliyor ya da haritayı kullanabiliyor. Sesle denetim, dokunmatik ekran ya da araç ekranının tuşları ile kullanılabilen Apple CarPlay hakkında bilmeniz gerekenler bu kadar. Aracınız CarPlay’i destekliyorsa siz de iPhone’nunuzu arabanıza bağlayarak bir yandan araba kullanırken, kendinizi ve araç içindeki kişileri riske atmadan iPhone’nunuzu kullanabilir, pek çok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Apple CarPlay iPhone kullanıcıları için yardımcı bir pilot gibi görev yapıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*