Apple Watch
Apple Watch

Apple 2020’de akıllı saat pazarının yüzde 40’ına sahip olacak

Business Insider’da yer alan akıllı saat pazarıyla ilgili tahmin raporuna göre, Apple Watch 2020 yılında en az 350 dolar fiyat etiketine sahip lüks saat pazarının yüzde 40’ına sahip olacak.

Raporun kaynağı olan ankette, geleneksel saat kullanan tüketicilerin Apple Watch’a olan ilgisinin artışta olması dikkat çekiyor. Ankete katılan ve giyilebilir saat kullananların yüzde 27’si Apple Watch’ı tercih edebileceklerini belirtiyor. Raporda ayrıca tüm özellikleri içinde barındıran akıllı saatlerin, basit fitness bantlarına göre yükselişte olduğu kaydediliyor.

Rapora göre basit fitness takipçisi satışlarının 2014 yılında yüzde 53’lük pazar payına sahip olduğu, bu oranın 2016 yılında yüzde 48’e, 2020 yılına kadar ise yüzde 42’ye düşeceği tahmin ediliyor. Bu tahminler akıllı saat olarak Apple Watch satın almayı planlayanların sayısının, Android tabanlı cihazlara göre üç kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

Kısa süre önce yayınlanan bir başka raporda ise, Apple Watch’ı kısa vadede zor zamanların beklediği ve yeni Apple Watch piyasaya çıkana kadar ürünün satışlarının yüzde 25 azalacağı ifade edilmişti. Raporda ayrıca Apple’ın akıllı saat gibi ürünlere yönelmesinin, şirketin akıllı telefon pazarındaki rakipleriyle gerektiği gibi rekabet edememesinde etkili olduğu belirtilmişti.

Teknoloji ürünlerinin geleceği hakkında tahmin yürüten bu tür raporların, varsayımlara dayalı olduğu ve gerçekleşmeme ihtimalinin olabileceği, ancak yine de istatistikî bilgiye dayalı en iyi görüşler olduğu ifade ediliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*