Androidli Nokia Geliyor

Bir zamanların telefon devi, 3310 diye hafızalara kazınan telefonun üreticisi, uzun süre iktidarlığına devam edip, kendini yeni teknolojiye uydurmayan Nokia bomba gibi geliyor. 1967 yılında kurulan ve 2000’li yıllara kadar iktidarlığını sürdüren şirket hatırlarsınız ki 2013 yılında Microsoft tarafından 7.2 milyar dolar karşılığında satın alındı. 2012 yılına kadar Finlandiya’da üretimi devam eden Nokia telefonlar, 2011 yılında Windows Phone ile tekrar gün yüzüne çıktı. Ancak yine dikiş tutturamadı. Ve iyice düşüşe geçen firma Microsoft’a satıldı. 2016 yılına kadar anlaşma gereği Microsoft’tan izinsiz cihaz üretemeyecek olan firma bu sene Android işletim sistemine sahip telefon üretimine geçecek.

noki-yeni-telefon

İlk Androidli Nokia telefon olmadığını biliyoruz. Daha önce Nokia X adında ki telefonu piyasaya süren şirket, düşük donanıma sahip bu telefondan beklediğini alamadı. Pazarın büyük çoğunluğunu kapsaYan Android işletim sistemine geçmemek ile zor günlerini başlatan firma hatırlarsınız ki o zamanlarda Symbian işletim sistemini kullanıyordu. Ne günlerdi o zamanlar. İlk 3310 çıktığında herkes yılan oyununa heves etmişti.

nokia-x-android-telefon

2016’nın son aylarına doğru yeni Android işletim sistemine sahip telefon üreteceğini açıklayan firma, telefonun adını bile duyurdu. Nokia C1 olarak sunulacak cihaz, orta-üst seviye donanıma sahip. Dedikodulara göre yeni cihazın Windows Phone olabileceği de söyleniyor. 2 GB RAM ve Android 6.0 Marshmallow güncelleştirmesi ile piyasaya çıkacak. İntel Atom işlemci kullanılacak. 5 inç büyüklüğünde, 1080p çözünürlüğe sahip ekran ile birlikte 8 MP arka ve 5 MP ön kamera donanımına sahip. Nokia Z Launcher ana ekran uygulaması kullanılacak cihazda. Şık ve ince kasaya sahip olan telefonun Nokia’yı tekrar yükselişe geçirmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Giriş seviyesinde olan bu cihazla ilgili pek çok dedikodu dönüyor. Android mi olacak ? Windows Phone mi olacak ? Bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*