Android’de Silinen Dosyaları Geri Getirme

Android, dünya çapında kullanılan bir işletim sistemidir. Bir milyara yakın cihaz tarafından desteklenen Android sistemi, telefonlardan tutun saatlere kadar birçok üründe karşımıza çıkmaktadır.

android (3)

Bilgisayarımızda silinen verileri Windows’un geri yükleme özelliği ile kurtabiliyorduk. Peki android telefonlarımızdan silinen verilerimizi nasıl kurtarabiliriz. Hepimiz bir şekilde, yanlışlıklada olsa telefonumuzdan resimlerimizi silmişizdir. Dosyalara tekrar ulaşabilmek içinde bir sürü program indirmiş, denemediğimiz yöntem kalmamıştır. Sizlere bugün android telefonlarınızdan silinen resimlerinizi geri getirebileceğiniz basit bir yöntemi açıklayacağız. Telefonunuzda dosyalara girin ve DCIM klasörünü seçin. Ekrandaki sol alt köşede bulunan seçenekler tuşuna basın ve ayarlara girin. Üstte bulunan Gizli dosyaları göster öğesini aktif hale getirin. Bunu yaptıktan sonra DCIM dosyasının içerisinde thumbnails adında bir dosya oluşacaktır. Bu dosyanın içerisinde silinen fotoğraflarınızı bulabilirsiniz. Dosyayı kopyalayıp hafıza kartınıza attığınızda resimleri görebilirsiniz. Program indirmeden veya telefonunuza root yapmadan, silinen resimlerinize ulaşabileceğiniz en kısa yöntem bu. Yeni resimlerin görüntü kalitesi düşükte olsa, olaya hiç yoktan iyidir mantığıyla yaklaşabilirsiniz. Gelelim Android telefonunuzdaki silinen diğer uygulamalara, maalesef bunlara ulaşabilmek için özel programlar kullanmak zorundasınız, anlattığımız yolla ancak resim dosyalarını geri kazanabiliyoruz. Bu özel programların bazıları ücretli, bazıları ücretsiz ve internette pek çok seçenekleri mevcut. Bizim size tavsiyemiz Android Data Recovery programı. Programı bilgiyarınıza indirdikten sonra, telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağlayın. Burada önemli olan nokta, Android telefonunuzun Hata Ayıklama Modunda olması. Ekrana gelen onay işlemlerinin ardından silinen dosyalar tekrar geri gelecektir. Silinen dosyalarınız ekranda size seçenek halinde ekrana gelecek ve dilediğinizi seçip kurtarma şansınız olacaktır.

android (4)

Tüm bunları yaptınız ve dosyalarınız geri gelmediyse son çareniz telefonunuza root atmak. Çünkü bazı dosyalarınızı kurtarabileceğiniz programlar, maalesef rootsuz çalışmıyor. Rootun burdaki amacı Android dışı yazılımları bilgisayarınıza yüklemenize olanak sağlaması. Telefonunuzu dilediğiniz şekilde kişiselleştirip, istediğiniz programları yükleyebilir, webdeki dilediğiniz programla silinen dosyalarınızı yeniden yükleyebilirsiniz. Root’un tek can sıkıcı yanı, root yaptıktan sonra, telefonunuzun garanti kapsamı dışına çıkıyor olması. Bu açıdan root yapmadan önce bir daha düşünmenizde fayda var diyebiliriz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*