Android Zararlı Uygulamalar

Android Zararlı Uygulamaları Nasıl Tespit Edilir?

Android sistemler için geliştirilen uygulama sayısı da uygulama marketlerden indirilen uygulama sayısı da diğer platformlara göre hayli fazla. Uygulama pazarında üstünlük Android’de Fakat bu durum Android sistemlerinin zararlı yazılım riskini de beraberinde getiriyor. Önde gelen güvenlik firmaları 2012 yılının ikinci yarısında Android platformu için üretilen zararlı yazılım sayısının 2012’nin ilk yarısına göre yüzde 292 artış gösterdiğini belirtiyor. Görünen o ki siber suçlular için de uygulama mağazaları mobil uygulamalar bir Pazar oluşturmuş durumda. Bu yazılımları tespit etmek için işte bilmeniz gerekenler.

Android Zararlı Uygulamalar

1. Telefon Faturasının Yüksek Gelmesi : Zararlı Android yazılımları özel numaralara SMS gönderir. Bu da telefon faturasını yükseltecektir. Bu zararlı yazılımlar bazen ayda sadece bir veya iki adet SMS göndererek fatura kontrollerinden kurtulur. Bazıları da bütçenize yüklü bir darbe vurduktan sonra kendisini telefonunuzdan kaldırabilir.

2. Data Kullanımındaki Yüksek Artış : Bu yöntem yani data kullanımı zararlı yazılımların en popüler belli olma biçimi. Cihazınız üzerinden e-posta göndermek veya data yayını yapmak zararlı yazılımı belli edecektir. Data kullanımınızı incelemeniz için data trafiğini ölçen yazılımlar veya data kota aşımı yazılımları kullanılabilir. Yüksek telefon faturası elbette zararlı yazılımın habercisi olacaktır.

3. Pil Ömrünün Azalması : Telefon pilini tüketen bir takım etkenler olsa da kullanıcısı olarak ne kadar zamanda tükeneceğini az çok biliriz. Eğer bu pil süresi fazla düşüyorsa bu durum da bir zararlı yazılım habercisi olabilir. Birçok zararlı yazılım cihazın pil kullanımını artırır.

4. Cihaz Performansının Düşmesi : Zamanla cihaz performansı düşse de zararlı yazılımlar okuma, yazma veya data yayınlama yaparken çok ciddi performans sorunları yaşanmasına sebep olabiliyor. Cihaz performansındaki ani düşüşler zararlı yazılımların işaretçisidir. Bazı uygulama yazılımları size cihazınızın hafıza (RAM) ve işlemci (CPU) yükünü göstererek bilgi sahibi olmanızı sağlayabilir.

5. Görüşmelerin Kesintiye Uğraması : Özellikle GSM şebekesinin iyi olacağını düşündüğünüz yerlerde zararlı yazılımlar gelen veya giden çağrıların düşmesinden ve görüşmelerin kesilmesinden de sorumludurlar.  Bu tip bir sorun başınıza gelirse ya biri veya bir şey konuşmanıza kulak misafiri oluyordur yada arka planda yaptığı ağır işler nedeniyle görüşme kaliteniz düşüyor demektir. Zararlı yazılım bunlara sebep olabilir.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*