Android Yüksek Pil Tüketimi Nasıl Azaltılır?

Birey olarak yeme- içme ihtiyaçlarımız dışında, gelişen teknolojinin çerçevesinde tüm insanlıkta bir ihtiyaç daha belirdi. Bu ihtiyaç her an elimizde olmasını istediğimiz, yokluğunu büyük bir eksiklik olarak algıladığımız cep telefonu varlığı ihtiyacıdır. Genel olarak kullanılan tüm telefonlarda Android yazılımları hakim iken, sadece Apple ürünlerinde İOS işletim sistemi kullanılmaktadır.

pil-tuketimi

Her telefonun hitap ettiği kesimler, karşıladığı ihtiyaçlar farklı olmakla birlikte dünya çapında en çok Android yazılımlı telefonlar kullanılmaktadır. Ancak her teknoloji ürünün bir handikabı olması sebebiyle Android yazılımlı telefonlarda da bataryanın erken bitmesi büyük bir sorun olarak göze çarpmaktadır. Android Yüksek Pil Tüketimi kullanıcılarının canını sıkmakta, tamamen Android telefonlara küstürebilmektedir. Peki bu durumdan kurtulabilmek için neler yapabiliriz?

Android Yüksek Pil Tüketiminden kurtulabilmek adına çeşitli yöntemler vardır. Bu yöntemler genel olarak kurcalanmadığı sürece bilinmediği için, basit ama etkili detaylarda saklıdır.

batarya

Wi-Fİ Kapatılması

Android telefonlarda Wi-Fi adı verilen kablosuz ağ kullanımlarının gereksiz yere açık kalmasının batarya ömrüne ve azalmasına inanılmaz bir etkisi bulunmaktadır. Açık kalan bu özellik sebebiyle telefon sürekli bağlanabileceği bir ağ aramakta ve pil yüzdesini bu sebepten dolayı sürekli düşürmektedir. Genellikle ev içinde bağlı olarak kaldığımız Wi-Fi’nin, dışarıya çıktığımızda kapatılması unutulduğu için batarya çok erken bitmektedir. Bunun sebebini burada aramayan ya da böylesi bir sebebi tahmin etmeyen kullanıcı telefondan şikayet ederek değişime gitmektedir. Oysaki sebep bilinçsiz kullanımdan başka bir şey değildir.

pil-tuketimini-azaltmak

Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Android Yüksek Pil Tüketiminin en büyük sebeplerinden bir tanesi de telefonu kullanırken girip çıktığımız uygulamaların kapatıldığının sanılmasıdır. Aslında işlemlerimizi tamamlayıp çıktığımız bir program arka planda çalışmaya devam etmektedir. Android telefonlarda bunun bir hata olmadığı varsayılması, pil ömründen götüren sebeplerdendir.

iphone-pil (3)

Ekran Parlaklığı

Günlük hayatta bile aşırı ışık altında çalışmanın insanı yorduğu bilinen bir gerçektir. Telefonlarda da yüksek ekran parlaklığı telefonu da yoracak, ekstra olarak aşırı ısınmasına sebep olacaktır. Yorulan telefon ise bu ısıyı kaldırabilmek amacı ile daha yoğun çalışacak ve pil yüzdesinin düşürülmesine sebep olacaktır. Ekran parlaklığını düşük seviyede tutmak ise pil tüketiminin azaltılmasının başlıca kriteridir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*