Android Telefon Kullanıyorsanız Bunlara Dikkat!

Birçok kişin akıllı telefonları Android sistemi ile çalışır. Lakin bu işlemciye sahip bir akıllı telefonunuz var ise dikkat kesilmeniz gereken bir takım hususlar vardır. Eğer siz de Android kullanıyorsanız, bu demektir ki; 30’u aşkın ödeme ve bankacılık uygulamanız risk altındadır. Mobil bankacılık saldırıların gün geçtikçe yaygınlaştığı dönemde bu duruma gereken önemi vermenizi öneririz. Acecard Truva ailesi nedeni ile pek çok uygulama risk altında bulunuyor. Ses ve metin mesajlarını çalmak, kişisel hesap bilgilerini ele geçirmek, resmi oturum açma sayfasının taklidini yapmak gibi özellikleri başarma kabiliyeti bulunmakta. Birçok uygulamayı taklit etme kabiliyetinin varlığı nedeni ile büyük bir risk oluşturduğunu belirtmek gerek.

Girl hand touching screen on modern mobile smart phone. Close-up image with shallow depth of field focus on finger.

Acecard ailesi, taklit yapmanın yanı sıra risk oluşturan başka unsurlara da sahiptir. Kimlik avı bunlardan en öne çıkandır. Bu bağlamda PayPal mobil uygulaması, Sosyal Ağlar ( Facebook, twitter, VKontakte gibi), gmail işlemcisi, IM hizmetleri( Viber, Skype, İnstagram) Goole music ve Google play uygulamaları kimlik avı yapılma riskine sahip olan uygulamalardır. Bu uygulamaları kullanan birey sayısının ülkemizde ve dünyada ne kadar fazla olduğunu düşünürseniz, riskin ciddiyetini anlamanız mümkün hale gelir. 2014 yılının Şubat ayında fark edilen bu risk unsurları barındıran yazılımın herhangi bir olumsuz faaliyeti bir süre tespit edilmiş değildi. Lakin 2015 yılında yapılan büyük bir saldırıda durumun değiştiği gözlemlendi.

android-telefon (4)

Oldukça zararlı görülen bu yazılımın dağıtılması farklı şekillerde gerçekleşir. Bir süre bu yazılım, bir oyun maskesi adı altında yayılım gösterdi. Uygulamanın kodları sayesinde Google Play Store üzerinde etkin olan versiyonu, uzmanlar tarafından tespit edildi. Komut, kontrol sunucuları ve kod satırları, bu durumun bir kanıtı niteliğindedir. Bu visrüsten etkilenmemek için yapabileceğiniz bir takım durumlar vardır. Kullanmak olduğunuz antivirüs veri tabanlarının aktif olduğundan emin olmanızı öneririz. Şüpheli olan bağlantı ve web sitelerini ziyaret etmekten kaçınınız. Güvenilir olmadığını düşünmekte olduğunuz kaynaklardan uygulama indirme işine girişmeyiniz. Android telefon kullananların yapabileceği bir diğer durum ise mobil cihazınıza güvenilir bir çözüm bulmak olabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*