Android N Sürüm Numarası Belli Oldu

Apple Marshmallow dan sonra rahat durmadı hemen ortaya Android N sürümü çıkardı.Büyük yankı uyandıran Marshmallow tüm cihaz üreticilerin ilgilisi çekti ve hemen entegre donanım uygulamasına geçip kullanıma sundular.Peki ya yeni ürün Adroid N sürümü?

Android-N-Sürüm-2

Adroid N sürümü merak edilen konulardan biride ismi oluyor yazılımcıların son zamanlarda moda haline getirdiği tatlı isimlerinden beğendiklerini veya sürümü benzettikleri tatlı çeşitlerinden birinin adını vermeye başladılar. Kullanıcılarda artık bu modaya alışıp tahmin üretmeye başladılar. Adroid N sürümü içinde Nuttella,Nougat,Napolitan v.b. isimler ortaya atıldı.Ama nasıl merak edilen ise Adroid N in adından ziyade sürüm numarası kaç olmasıydı.

Apple dan beklenen bu sürüm numarası Samsung un firikik vermesiyle kendini açığa verdi.Samsung un geliştiricileri için yayınladığı MultiWindow SDK 1.3.1 ‘de geçen bu sürüm Adroid N ile uyumlu olduğu ortaya çıktı.Bu sürüm olarak 7.0 olduğunu gösterir.Sürüm numarası belli olmuşken birazda Android N 7.0. sürümün özelliklerinde bahsedelim.

  1. Çoklu Pencere: Birden fazla uygulamayı aynı anda çalıştırılması
  2. Koyu IU Teması: Ekran temasının koyu olarak ayarlanması
  3. Tema motoru: Kullanıcılar kendi istedikleri temaları kendileri oluşturabilecek
  4. Kilit ve Home Ekranında Ayrı Duvar Kâğıdı Kullanma: Google Android N ile bu özelliği yeniledi.
  5. Led Bildirim Kontrolü: N ile yerleşik bir uyguluma tasarısıyla led kontrolü çok daha mümkün.
  6. Tabletlerde ekranı ikiye bölme
  7. Mesajlara uyarılar üzerinde direk cevap verebilme
  8. Data Saver kotanızı doldurma yaklaştığında, arka plandaki veri tüketimi duraklatıyor ve daha uygulamalara az veri tüketmesi için uyarı veriyor.

Android-N-Sürüm-1

Apple bu sürümü 2016 Mayıs sonu gibi piyasaya sunması bekleniyor. Kullanıcılar bu sürümü ücretsiz olarak telefon ve tabletlerine indirip kurabilecekler. Adroid N ile performans değişiklikleri de beklenmekte. RAM hızına yardımcı olmasıyla uygulamaların kullanımında hız artması bekleniyor. İşletim sistemini denemek isteyenler ise bunu Nexus 6 Nexus 5X, Nexus Player de yapabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*