Android N Artık Hayat da Kurtacak

Geçtiğimiz aylarda Google’ın yeni Android sürümünü duyurması ortalığı karıştırdı. Son çıkan Android 6.0 Marshmallow sürümünün bile kullanıcı sayısı bu kadar azken ve son sürüm çıkalı neredeyse 6 ay olmuşken yeni sürümün geleceği haberi kafaları iyice karıştırdı. Android N adıyla tanıtılan yeni Android sürümünün Nexus marka akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanmak üzere tasarlandığını belirten Google, Geliştirici Önizleme sürümüyle ilgili fotoğraf ve ekran görüntülerini yayınlamaya başladı.
Google, yeni Android sürümü Android N’de oldukça önemli ve hayatımızı etkileyecek bir özelliği eklediğini duyurdu. Acil Durum Bilgi Ekranı olarak belirtilen bu özellik birçok kişinin hayatını kurtarabilecek nitelikte. Acil Durum Bilgi Ekranı aslında kişisel bilgilerin saklandığı özel bir platform. Bu platforma sağlık özelliklerini ve ayrıntılarını da ekleyen Google, özellikle kaza veya yaralanma durumunda kişilere kolaylıkla ön müdahale yapılmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra Acil Durum Ekranı’nda iletişim bilgileri de kaydedilebildiği için kayıp durumunda kişilerin size ulaşmasına imkan veriyor.

android-n (2)
Android N sürümü kullanıcılarının yükleme yaparken ekranlarına çıkan temel bir formu doldurması ile oluşturulan Acil Durum Bilgi Ekranı’nda, isim-soyisim başta olmak üzere adres ve doğum tarihi gibi kişisel bilgiler yazılabiliyor. Bunun dışında sağlık açısından oldukça önemli olan kan grubu, alerji ve devamlı kullanılan ilaçlar gibi bilgiler de eklenebiliyor. Bunlara ek olarak herhangi bir kaza anında organ bağışı yapıp yapmayacağınızı hatta hangi organları bağışlayabileceğinizi bile bu bölüme not düşebiliyorsunuz. Ayrıca başınıza bir şey gelme durumunda kiminle iletişime geçilmesi gerektiği de ayarlanabiliyor.
Elbette herkes bu özelliği kullanmak isteyemeyebilir. Bu nedenle Acil Durum Bilgi Ekranı zorunlu bir uygulama değil. İsterseniz oluşturduğunuz Acil Durum Bilgi Ekranı’nı daha sonra kapatabilir veya ilk başta oluşturmayıp daha sonra da oluşturabiliyorsunuz.
Akıllı telefonlar ve tabletler artık günümüzün vazgeçilmez parçaları haline geldi. Birçok uygulama ile günlük hayatımızı oldukça kolaylaştıran bu cihazlar yeni gelen özelliklerle birlikte artık hayat da kurtarmaya başlayacak gibi görünüyor. Teknoloji devi Google’ın geliştirdiği yeni Android sürümü Android N’de daha başka ne tür özelliklerin olacağı merakla bekleniyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*