Android Kullanıcılarına Ekran Bölme Özelliği

Android kullanıcılarını rahatlatan özellik sonunda geldi. Çoklu pencere özelliği ile telefonun ekranını ikiye bölüp işlerinizi daha rahat halledebileceksiniz. Samsung kullanıcılarının halihazırda kullandığı bu özellikten artık tüm Android kullanıcıları da faydalanabilecekler.

yeni-android-ozellikleri

Bu özellikten kısaca bahsedeyim;

Çoklu ekran özelliği temelde ekranı ikiye bölerek farklı sayfaları ya da farklı uygulamaları bir arada kullanma imkanı sağlıyor. Örneğin; internet sitesinde paylaşmanız gereken bir yazı ya da fotoğrafı kolayca başka bir sayfa ya da uygulamaya kopyalayabilirsiniz. Aslında birçok kullanıcının şikayetçi olduğu nokta Youtube uygulamasını kapattığın anda arkada oynatılmadığı için videoyu izlemeye ya da açık olan şarkıyı dinlemeye devam edemiyorsunuz. Çoklu pencere özelliği bunu ortadan kaldırıyor. Bu sayede arka planda oynatmaya gerek kalmadan pencere bölme özelliğiyle rahatça izlediğiniz videoyu bir pencereden izlemeye devam ederken bir diğer pencereden de diğer işlerinizi halledebiliyorsunuz.

ekrani-ikiye-bolme

Fakat bu özellik bütün uygulamaları desteklemediği için Samsung cihazlarda sağlıklı bir şekilde kullanılamıyordu. Yani mesela fotoğraf çekerken bir yandan mesaj yollayamıyorsunuz. Ancak yapabildiğiniz diğer işler sizin vakit kazanmanıza yardımcı oluyor. Bir yandan mesaj yollayarak bir diğer yandan da internet sitesinde dolaşıp haberleri okumaya kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz. Ayrıca buna ek olarak video oynatma ve uyumlu olduğu uygulamaları kullanabildiğiniz için videonuzu izlerken bir yandan da bu videoyla ilgili notlar alabilir, videoyu daha kolay ve hızlı şekilde paylaşabiliyorsunuz.

galaxy-note

Aynı zamanda çoklu pencerede açık olan uygulama ya da sayfalar arasında geçişinizi kolaylıkla sağlayabiliyor hatta pencerelerin boyutlarını kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Bu özelliği kullanabilmeniz için yapmanız gereken çok kolay. Üretici firma kolaylık sağlamak için elinden geleni yapmış gibi gözüküyor. Bildirim panelinden çoklu pencere seçeneğini aktifleştiriyorsunuz ve ardından istediğiniz, tabii ki uygulamanın da çoklu pencereyi destekliyor olması gerekir, uygulamaları çoklu pencere ile kullanabiliyorsunuz.

Eğer bu özelliğe sahip bir telefon kullanmıyorsanız bu hizmetten mahrum kalıyorsunuz. Ancak telefonunuzun uygulama indirme sisteminden bu uygulamayı temin etmeniz de mümkün. Fakat maalesef ki bu uygulama Android kullanıcılar için ücretli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*