Android Güncellemelerinde Devrim

Piyasaya çıktığı ilk yıllardan beri kullanıcıların her zaman merakla beklediği konulardan biri olan Android sürüm güncellemeleri artık Project Treble sayesinde tarihe karışacak gibi görünüyor. Bugüne kadar Android sistem mimarisinde yapılan en büyük değişikliğin Project Treble olacağı konuşuluyor.

Bildiğin gibi Android sisteminde güncelleme konusu kullanıcılar için sürekli sorun olmuştur. Son olarak yeni Android sürümünü tanıtımından önce piyasaya sürülen amiral gemi modellerinin bu versiyonu edinmesi ise aylar sürüyordu. Bu durum ise kullanıcılarda hayal kırıklığı yaratıyordu.

Herhangi bir Android sürümünün güncellemesinde kodlama tabanı dışında üretici firmanın yonga seti yazılımı ve kullanıcı ara yüzünün de güncellenmesi gerekiyor. Buradaki bileşen güncellemelerinde oluşacak küçük hatalar ise Android güncellemesinin gecikmesine sebep oluyor. Google tarafından dün duyurulan Project Treble yazılımıyla Android cihazlardaki geç güncelleme sorununun büyük ölçüde giderilmesi söz konusu. Project Treble, bugüne kadar Android sistem mimarisine yapılan en büyük değişiklik olarak belirtiliyor.

Project Treble programı Android işletim sisteminin kodlama tabanı ve üreticilerinin yonga setinin çerçeve yazılımının ayrılmasını sağlıyor. Bunu sağlamak üzere yeni bir arayüzü geliştirilmiş ve yonga seti çerçeve yazılımı da kollama tabanına uyumlu hale getirilmiş. Getirilen bu yeni çözüm sayesinde Android güncellemelerinin çok daha hızlı bir şekilde dağıtılabileceği belirtiliyor. Project Treble programı Android O sürümü içerisinde yer alıyor ve Pixel telefonlarda da geliştirici ön izlemesinde bulunuyor. Android O sürümü güncellemesini alacak bütün cihazlar bu yenilikten faydalanırken, bundan sonra çıkacak olan tüm Android sürümleri bu ayrımı yaparak gelecek ve güncellemeler daha hızlı bir şekilde gerçekleşecek.

Diğer yandan Google, yonga seti tasarımcılarını ve üreticilerini yapacakları değişiklikleri hızlı bir şekilde AOSP kodlama havuzuna aktarmaları için de teşvikte bulunuyor. Kısacası, çalışmaların her iki kısmında da Google’ın gayretlerini görebiliyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*