378 Milyon Dolar Kazandı!

New York Times gazetesi, 2011 yılının en başarılı CEO’su olarak Tim Cook’u seçti. Apple 1 yıl toplamında 378 milyon dolar kazandı. Maaşlar, diğer gelirlerin toplamı bu fiyatı çıkardı.

Cook’un elde ettiği kazanç, Apple’ın hisse fiyatlarınının zirve yapmasıyla ilk sıraya yerleşirken, onu 77.6 milyon dolarla Oracle’ın CEO’su Larry Ellision izliyor.

J.C.Penney CEO’su Ronald Johnson’ın 53.3 milyon dolar gelirle üçüncü sırada yer alıyor. Dördüncü sıradaki News Corporation’ın patronu, dünyanın medya devi Rupert Murdoch’ın kazancı ise 29.4 milyon dolar.

ABD’de üst düzey yöneticilere yapılan ödemeleri takip eden Equilar şirketinin yaptığı bir çalışmaya dayandırılan habere göre, ABD’de geçen yıl CEO’lara toplamda 14.4 milyar dolar ödeme yapıldı.

Geçen yılki araştırmada, ViaCom şirketinin CEO’su Philippe Dauman, aldığı 43.1 milyon dolarlık ödemeyle birinci sırada yer almıştı.

Equilar’ın bu çalışmasında ABD’de yıllık geliri 5 milyar doların üzerinde olan şirketlerde en fazla ödeme alan 100 yöneticinin gelirleri incelendi. Şirketin araştırmasında yöneticilerin ana maaşlarını, ikramiyeleri ve hisse opsiyonlarını değerlendirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*